Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 31 marca, rozmawialiśmy o Milevie Marić, bohaterce książki „Pani Einstein” autorstwa Marie Benedict. To opowieść o pierwszej żonie genialnego noblisty Alberta Einsteina. Fabuła w ogólnym zarysie oparta jest na faktach i informacjach zaczerpniętych z zachowanej korespondencji między małżonkami. Należy jednak pamiętać, że książka nie jest biografią, a literacką fikcją napisaną z perspektywy tytułowej postaci.
Milevę poznajemy w momencie, kiedy jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na Szwajcarskiej Politechnice Federalnej w Zurychu. Ta niezwykle inteligentna, utalentowana i ambitna młoda dziewczyna z Serbii postanawia w pełni poświęcić się karierze naukowej. Skłania ją do tego przekonanie, że ze względu na swoje kalectwo – wskutek urazu stawu biodrowego jej lewa noga była krótsza niż prawa – ma niewielkie szanse na miłość i założenie rodziny. Niespodziewany związek z kolegą ze studiów, Albertem Einsteinem, sprawi, że jej przyszłość okaże się jednak zupełnie inna.
Uczestniczki spotkania zwróciły uwagę, że książka ukazuje Einsteina jako pozbawionego uczuć egocentryka, który dla kariery i sukcesów poświęca szczęście własnej rodziny, a osiągnięte z żoną wspólne dokonania naukowe przypisuje tylko sobie. Tym samym lektura „Pani Einstein” może, nawet w niezamierzony sposób, podważać utrwalony obraz tego powszechnie poważanego i wybitnego naukowca. Warto nadmienić, że każdą z nas w równym stopniu zainteresowała i zaintrygowała niewyjaśniona rola, jaką Mileva odegrała w powstaniu jednej z najważniejszych teorii Alberta Einsteina. Wspólnie uznałyśmy, że powieść skłania czytelnika do zastanowienia się, jak wyglądałyby losy Milevy Marić, gdyby jej naukowe ambicje nie zostały zmarnowane? Ale tego nigdy już się nie dowiemy.
Kolejne spotkanie DKK, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 28 kwietnia. Naszą lekturą będzie książka Michaela Russella „Miasto cieni”.