Mając na uwadze podtrzymanie pamięci o przyczynach i konsekwencjach wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku w Polsce stanu wojennego, już po raz drugi nasza biblioteka przygotowała wieczór wspomnień pod hasłem “Stan wojenny w pamięci zachowany”. Spotkanie, które odbyło się we wtorek 23 stycznia, swoją obecnością zaszczycili: Wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe, Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, radny Rady Miejskiej w Łapach Sławomir Maciejewski, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów Wanda Modzelewska, wiceprzewodnicząca Rady Stanisława Grzybowska oraz prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Barbara Gogolewska.
Zaproszeni goście i mieszkańcy Łap zgromadzeni w sali widowiskowo-multimedialnej obejrzeli prezentację poświęconą stanowi wojennemu w Polsce. Emocje, jakie wzbudziła, i wspomnienia, jakie wywołała, wyznaczyły kierunek toczącej się w trakcie wieczoru dyskusji. Wiele ciekawych faktów i realiów życia tamtego okresu w swojej wypowiedzi przybliżył zebranym pan Roman Czepe. O dramatycznych chwilach grudnia roku 1981 i trudach kolejnych miesięcy (stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 r.) oraz o własnych doświadczeniach opowiedzieli obecni na spotkaniu byli działacze opozycji – pani Barbara Jurkiewicz i pan Janusz Kurzyna.
Podczas spotkania można było obejrzeć okolicznościowe pamiątki z tamtych lat: archiwalne numery “Tygodnika Solidarność”, podziemne ulotki i broszury, a także część bogatej kolekcji wydawnictw drugiego obiegu znajdującej się w zbiorach naszej biblioteki.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za podzielenie się swoimi wspomnieniami z czasu stanu wojennego. Spojrzenie w przeszłość oczami świadków tamtych wydarzeń jest niepowtarzalną lekcją historii i pozwala lepiej zrozumieć najnowsze dzieje naszej Ojczyzny.