Wystawa pt. “Zbigniewa Herberta lekcja sztuki”

Rok 2008 to Rok Zbigniewa Herberta, w którym przypada również dziesiąta rocznica śmierci autora. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2008 Rokiem Herberta. Mottem jest cytat pochodzący z wiersza „Napis” – „We mnie jest płomień, który myśli”. Wiele środowisk lokalnych w tym również nasza biblioteka włączyła się w obchody Roku Zbigniewa Herberta prezentując z tej okazji wystawę pt. „Zbigniewa Herberta lekcja sztuki”, upamiętniającą życie i twórczość poety. Znalazły się tu między innymi najważniejsze daty z życia i twórczości poety, zbiorki poezji, fragmenty wierszy, liczne fotografie, a także opracowania traktujące o Tym jakże wybitnym autorze. Istotą moralnego przesłania poezji Herberta jest – jak uważa większość badaczy Jego twórczości – heroiczny opór przeciw totalitaryzmowi, odmowa udziału w przemocy i kłamstwie, i “obowiązek pamięci”. Jego poezja nawiązuje często do uniwersalnych wartości, historii, mitologii i sztuki. Herbert już teraz jest jednym z najchętniej czytanych polskich piewców, a nasza wystawa ma na celu zachęcić wszystkich zwiedzających do głębszego poznania wierszy Księcia Poetów.

Do oglądania wystawy zapraszamy w miesiącach lipiec – październik.