Realizacja projektu – „Walory środowiska naszą szansą”

W Filii Bibliotecznej w Uhowie, w okresie od stycznia do czerwca 2009 r., realizowany będzie projekt „Walory środowiska naszą szansą”.Wniosek o dotację w konkursie „Równać Szanse 2008 – Regionalny Konkurs Grantowy”, napisany i złożony przez pracownika Filii Bibliotecznej w Uhowie, zyskał akceptację komisji konkursowej. Sponsorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Beneficjentami bezpośrednimi projektu będzie młodzież z Uhowa, w wieku 15 – 19 lat.

Celem projektu jest umożliwienie młodzieży rozwijania zainteresowań, nabycia umiejętności właściwej oceny środowiska, pogłębienia wiedzy nt. dziedzictwa kulturowego potencjału walorów regionu, nawiązania nowych kontaktów, sprawdzenia się w pracy zespołowej, ukazanie ścieżek wyboru edukacji, zwiększenie szans na udany start w dorosłość oraz zapewnienie kulturalnego i pożytecznego spędzenia czasu.

Projekt opiera się na prelekcjach profesjonalistów z historii, przyrody, fotografiki i informatyki, wycieczkach, spotkaniach z twórcami ludowymi oraz wywiadach z ludźmi z pasją. Młodzież dowie się, jak prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, przygotować potrawy regionalne oraz jak i dlaczego utworzyć muzeum. Sprzęt zakupiony w ramach projektu (aparat fotograficzny, skaner i program do obróbki zdjęć) pozwoli na samodzielne wykonywanie, skanowanie i obróbkę fotografii oraz przygotowywanie wystaw. Materiały, które powstaną w ramach projektu, zostaną opublikowane w formie elektronicznej (strony internetowe, pokaz multimedialny) i drukowanej (publikacja o Uhowie). Będą one promocją miejscowości oraz dokumentami dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się w czerwcu i połączone będzie z degustacją potraw regionalnych, występami zespołów śpiewaczych, kapeli ludowej oraz pokazem multimedialnym.

Realizatorem projektu „Walory środowiska naszą szansą” będzie Filia Biblioteczna w Uhowie.

Zachęcamy młodzież z Uhowa, w wieku 15 – 19 lat, do udziału w projekcie. Wszyscy chętni mogą zapisywać się osobiście w Filii Bibliotecznej w Uhowie.

Liczba miejsc ograniczona.

Wiesława Modzelewska