Realizacja projektu “Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej”

„Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej” to tytuł projektu napisanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy, który został nagrodzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Najważniejsze cele projektu to: poznawanie przez dzieci historii miasta Łapy i okolicy, rozwijanie aktywności społecznej i budzenie potrzeby wiedzy o miejscu, w którym się urodziliśmy i żyjemy, zainteresowań wśród dzieci i młodzieży, wprowadzenie dzieci w świat tradycji ludowych, obyczajów i kultury naszych przodków, ukazanie piękna folkloru naszego regionu.
Projekt realizowany  będzie od stycznia do czerwca 2009 roku w 3 grupach tematycznych:
1. Łapy częścią Podlasia
2. Budzenie miłości dzieci do miejsca zamieszkania,
3. Kultywowanie tradycji i zwyczajów.
W ramach pierwszej grupy proponujemy następujące zagadnienia do realizacji: Ziemia Łapska naszym domem, teren Łap i Podlasia, konkurs recytatorski twórców poezji regionalnej ph. Podlasie w poezji.
W ramach drugiej grupy proponujemy następujące zagadnienia do realizacji: śladami przeszłości, wycieczka do Muzeum Szkolnego w I LO w Łapach w celu zapoznania się z przeszłością naszego miejsca zamieszkania. W trzeciej grupie proponujemy następującą tematykę: spotkania z gośćmi ( słuchamy wspomnień starszych ludzi na temat tradycji i obyczajów), obrzędy Wielkanocne, obrzędy Nocy Świętojańskiej, poznanie tradycyjnego stroju ludowego, rymowanek i przyśpiewek, nauka tańca podlaskiego, podlaskie zabawy, poznanie tradycji kulinarnych naszego regionu.  W ramach VII OTCD Cała Polska Czyta Dzieciom zapoznanie z legendami Podlasia przez ludzi reprezentujących ciekawe zawody, połączone z degustacją potraw regionalnych.
Realizatorem projektu „Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej” będzie Oddział dla Dzieci.
Zachęcamy dzieci, młodzież i nauczycieli z przedszkoli, oraz szkół podstawowych do udziału w projekcie.