Menu Zamknij

“Spotkania z literaturą” – Manula Kalicka

W wieczorny marcowy wieczór 2009r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z literaturą” z popularną autorką powieści dla kobiet Manulą Kalicką.
Jak na wytrawnego gawędziarza przystało (okazało to się w trakcie spotkania), autorka wprowadziła nas na wstępie w zawiłe koleje swego życiorysu. Kalicka ukończyła polonistykę i dziennikarstwo jednak nigdy nie pracowała w swoim zawodzie. Los tak pokierował jej życiem, że imała się różnych profesji: prowadziła małą firmę krawiecką szyjąc sukienki, była właścicielką księgarni, a także pracowała jako bibliotekarka. Jednak zawsze jej pasją było pisanie.

Spotkania z literaturą – Manula Kalicka
W wieczorny marcowy wieczór 2009r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z literaturą” z popularną autorką powieści dla kobiet Manulą Kalicką.
Jak na wytrawnego gawędziarza przystało (okazało to się w trakcie spotkania), wprowadziła nas na wstępie w zawiłe koleje swego życiorysu. Kalicka ukończyła polonistykę i dziennikarstwo jednak nigdy nie pracowała w swoim zawodzie. Los tak pokierował jej życiem, że imała się różnych profesji: prowadziła małą firmę krawiecką szyjąc sukienki, była właścicielką księgarni, a także pracowała jako bibliotekarka. Jednak zawsze jej pasją było pisanie. W ten sposób uciekała od otaczającego ją świata i była to dla niej chwila relaksu. Autorka nie tworzy schematów i szkiców przed podjęciem pracy nad kolejną powieścią, a najlepiej pisze się jej rano po wypiciu mocnej kawy oraz jak sama mówi „w transie, wtedy jest jazda, wychodzą wówczas najlepsze kawałki książki”. Krytykami jej książek są przyjaciele, rodzina i znajomi, których wskazówki przyjmuje po dokładnym przeanalizowaniu. Najpopularniejsze powieści to: „Wirtualne zauroczenie”, „Szczęście za progiem”, „Tata ona i ja” oraz „Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu”. Kalicka zachęcała do przeczytania tej ostatniej, gdzie ukazuje okrucieństwo wojny, ale nie epatuje nim. Autorka doskonale przypisuje swoim bohaterom emocje, jakie mogli odczuwać Polacy w ogarniętej wojną ojczyźnie. Nie znajdziemy tu martyrologii, ale odszukamy ludzi dobrych, którzy nie wahają się, by pomóc drugiemu człowiekowi. Manula Kalicka opowiadała o pracy nad tą książką polegającą na czytaniu wspomnień, pamiętników, dzienników z tego okresu i o tym, że niektóre postaci przewijające się na stronicach powieści są autentyczne. W najbliższym czasie ukaże się następna jej powieść, pt.: “Kochaj i tańcz 20 lat wcześniej” osnuta na fabule musicalu „Kochaj i tańcz”, gdzie autorka rozwija historię rodziców głównej bohaterki. Spotkanie przebiegało w miłej i przesympatycznej atmosferze, a na zadawane pytania nasz gość odpowiadał bardzo wyczerpująco, okraszając swój komentarz wieloma anegdotami, a także opowieściami o ciekawych sytuacjach, które przytrafiły się jej lub jej przyjaciołom. Można było także kupić powieści Kalickiej z imiennym wpisem i autografem naszego jakże miłego gościa. Na pytanie zadane przez jedną z pań wyjawiła skąd pochodzi jej jakże oryginalne imię, ale to wiedzą tylko ci, którzy przyszli na spotkanie z tą jakże ciepłą, otwartą i serdeczną osobą. 

1 1
1  1
 1  1
 1  1
 1  
   
   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content