Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej – finał konkursów: plastycznego i recytatorskiego – spotkanie czwarte

5 maja 2009 w Oddziale dla Dzieci odbył się finał konkursów: plastycznego „ Malownicze krajobrazy Podlasia” i recytatorskiego „ Podlasie w poezji ”. Były one realizowane w ramach projektu napisanego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego pn. „Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej”. Celem ich było: upowszechnianie wiedzy o regionie, najciekawszych miejscach, obiektach, oraz popularyzacja twórczości własnej i regionalnych poetów. W finale konkursu uczestniczył Pan Burmistrz Roman Czepe, który wyraził słowa uznania wszystkim uczestnikom, a w szczególności dzieciom prezentującym własną twórczość literacką na temat naszego regionu.
Zadaniem uczestników konkursu plastycznego było własnoręczne wykonanie pracy plastycznej prezentującej najpiękniejsze zakątki Podlasia.
Do biblioteki dostarczono 114 prac, były to prace ze: Szkoły Podstawowej w Płonce Kościelnej, Łupiance Starej, Uhowie, Daniłowie Dużym, Nr 2, Nr 1, oraz ze Szkoły Podstawowej w Łapach.
W kategorii klas I-III nagrody otrzymali:
  – Jakub Witkowski kl. I c – Sz. P. Nr 1
– Urszula Kruszewska kl. II a – Sz. P. Nr 1
– Michał Perkowski kl. I c – Sz. P. Nr 1
– Klaudia Szpakowska kl. II – Sz. P. w Łapach
– Dominika Goździk kl. III – Sz.P. Uhowo
wyróżnienia otrzymali:
  – Karolina Duda kl. II b – Sz.P. Nr 2
– Kacper Falkowski kl. II b – Sz.P. Nr 2
– Magda Perkowska kl. III b – Sz.P. Nr 2
– Emilia Oleksiewicz kl. III c – Sz.P. Nr 1
– Mateusz Łuczaj kl. I d – Sz. P. Nr 1
W kategorii klas IV-VI komisja przyznała 3 równorzędne nagrody, oraz 1 wyróżnienie.
     Nagrody otrzymali:
  – Karolina Cimaszewska kl. VI – Sz.P. Łupianka Stara
– Patrycja Rogalewska kl. V – Sz. P. Łupianka Stara
– Tomasz Łupiński kl. IV – Sz.P. Łupianka Stara
Wyróżnienie otrzymała:
– Weronika Cimaszewska kl. V – Sz. P. Łupianka Stara
Zadaniem uczestników konkursu recytatorskiego ph. „Podlasie w poezji” była recytacja wybranego utworu podlaskich poetów lub zaprezentowanie własnego wiersza dotyczącego naszej „Małej Ojczyzny”.
Po wysłuchaniu 16 uczestników ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Uhowa, Daniłowa Dużego, Płonki Kościelnej biorąc pod uwagę: dobór repertuaru, kulturę słowa, dykcję, interpretację, oraz wyraz artystyczny komisja postanowiła przyznać:
I Nagrodę:
  – Weronice Perkowskiej  – Sz. Podst. Uhowo
II Nagrodę:
  – Marii Roszkowskiej – Sz. Podst. Nr 2
III Nagrodę:
  – Annie Roszkowskiej – Sz. Podst. Płonka Kościelna
oraz Wyróżnienia:
– Arkadiuszowi Komar – Sz. Podst. Daniłowo Duże
– Angelinie Drozdowskiej – Sz. Podst. Nr 2
– Katarzynie Sekula – Sz. Podst. Uhowo
– Aleksandrze Kalinowskiej– Sz. Podst. Daniłowo Duże
Tego typu konkursy umożliwiają wyszukanie i promocję młodych poetów, uwrażliwiają na piękno poezji podlaskiej, rozbudzają fantazję, wyobraźnię plastyczną i umiejętności artystyczne.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.