Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” nabiera coraz większych rozmiarów w całej Polsce. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy włącza się w realizację projektów inicjowanych przez Fundację ABC XXI, które poświęcają wiele uwagi wczesnym kontaktom małego dziecka z książką i biblioteką.
Popularne hasło „Czytaj dziecku 20 minut dziennie, codziennie!” przez cały rok towarzyszy nam łapskim bibliotekarzom. Organizując różne imprezy czytelnicze zachęcamy rodziców do codziennego głośnego czytania baśni i legend swoim pociechom.
W dniach 1-5 czerwca po raz koleiny zainaugurowaliśmy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tym razem głośnemu czytaniu towarzyszyła realizacja projektu napisanego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego pn. ” Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej”. Przez cały tydzień nasi goście czytali fragmenty księażki pt. ” Łapy w oczach dziecka” zawierającej zbiór legend, podań i wierszy o historii naszego miasta. Miłą niespodzianką była codzienna degustacja regionalnych potraw ( babka, kiszka, pierogi i barszcz z pasztecikami) przyrządzonych według podlaskich przepisów naszych babć.
Do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zaprosiliśmy osoby reprezentujące różne zawody.
Pierwszego dnia dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 mogły poznać przygody przemiłego żółwika – Franklina poprzez wysłuchanie bajki przeczytanej przez bibliotekarkę. Pani Barbara Bajda zapoznała słuchaczy ze specyfiką wykonywanego zawodu bibliotekarza, oraz zachęciła do odwiedzania biblioteki i czytania książek, dzięki którym dzieci stają się bogatsze intelektualnie.
W kolejnym dniu VIII OTCD spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 2 gdzie nasz gość reprezentujący zawód aptekarza – Pani Maria Gołaszewska przeniosła dzieci w czasie i pozwoliła poznać dawną historię naszego miasta czytając legendę pt. „Jak powstały wsie Łapińskich”.
W trzecim dniu Tygodnia Czytania dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łapach miały okazję spotkać się z lekarzem weterynarii Wojciechem Pilawskim, któremu towarzyszył pies o imieniu Sara. Zaproszony gość przeczytał fragment książki o przygodach leśnych zwierząt i ich wizycie u weterynarza, oraz przekazał wiele ciekawych informacji dotyczących hodowli zwierząt domowych.
W czwartkowym spotkaniu gościł w naszej placówce ksiądz Dariusz, który w niezwykły sposób przedstawił dzieciom historię stworzenia świata przez Boga, opowiedział o swojej posłudze duszpasterskiej oraz zachęcił dzieci do wspólnej zabawy i śpiewu oazowych piosenek. Drugim gościem tego dnia była Pani Katarzyna Wasilewska, lekarz stomatolog. W jej wykonaniu dzieci wysłuchały historyjki pt. „Miś Remiś i bolący ząb”. Sympatyczna Pani doktor zachęciła dzieci do wizyt w gabinecie stomatologicznym i dbania o codzienną higienę jamy ustnej.
Ostatniego dnia VIII OTCD uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 mieli możliwość wysłuchania fragmentów książki pt. „Łapy w oczach dziecka” czytanych przez Panią Annę Miękus policjantkę z Komisariatu w Łapach. Swoją opowieścią o trudnym i ciekawym zawodzie policjanta wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Wielu z nich w przyszłości chciałoby zostać „stróżami prawa”.
Pamiętajmy, że przez głośne czytanie dzieciom, nasze pociechy staną się inteligentniejsze, rozwiną pamięć i wyobraźnię.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom! 20 minut dziennie. Codziennie!