Wystawa pt. “Drogi do wolności”

Z okazji obchodów 20 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku w holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy została otwarta wystawa pt. „Drogi do wolności”. Przedstawia ona kolejne etapy zmian zachodzących w Polsce od 1945 roku. Czarno-białe i kolorowe zdjęcia pokazują przełomowe wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Gehenna AK i sfałszowane wybory z 1947 roku, unikatowy fragment Krzyża Poznańskiego Czerwca 1956 połamany i wyrzucony na śmietnik, to eksponaty otwierające wystawę. W dalszej części ekspozycji można zobaczyć materiały z pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1979 roku i jego słynne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi Tej Ziemi”. Znajdują się też dokumenty mówiące o brutalności stanu wojennego i jego ofiarach min. księżach Jerzym Popiełuszce i Stanisławie Suchowolcu. W kolejnych gablotach wystawiono materiały związane z: obradami Okrągłego Stołu, legendarny plakat wyborczy Solidarności przedstawiający wizerunek Gary Coopera z westernu “W samo południe”, lista kandydatów, karta do głosowania i wielki triumf Solidarności po zwycięskich wyborach. Warto obejrzeć tą wystawę i zastanowić się nad zawiłościami naszej historii i losami Polaków.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Łap i okolic do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia naszej placówki.
Wystawa pt. “Drogi do wolności”