Menu Zamknij

„Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej” – ostatnie spotkanie

    Na 23 czerwca przypada Noc Świętojańska, nazywana też Sobótką lub Kupałą. Dawniej była ona obchodzona wśród Słowian jako święto ognia, wody, słońca i księżyca. Każda dziewczyna, duża czy mała, zgodnie ze staropolskim zwyczajem miała na głowie wcześniej upleciony przez siebie kolorowy wianek, który powierzyła falom wody z nadzieją na spełnienie swojej wróżby.

   24 czerwca 2009 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dotyczącego edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży pn „Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej”.
W tym dniu spotkaliśmy się w Oddziale dla Dzieci, aby poznać tradycje Nocy Świętojańskiej oraz sposoby zaplatania wianków z polnych kwiatów. Kolorowe ozdoby pięknie  prezentowały się na głowach dzieci. Uczestnicy z żalem rozstawali  się z wykonanymi przez siebie wiankami, ale tradycji musiało stać się zadość. Piękne ozdoby popłynęły z nurtem rzeki.     Zajęcia nawiązujące do tradycji sobótkowych realizowane w ramach projektu ph. „Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej” dostarczyły wiele miłych i niezapomnianych wrażeń  uczestnikom.     Mamy nadzieję, że poprzez tego typu działania zachęcimy dzieci do rozpowszechniania zwyczajów naszego regionu  oraz przyczynimy się do kultywowania tradycji naszej „Małej Ojczyzny”.

Skip to content