Wystawa „Katyń 1940 – pamiętamy”

Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku 70 rocznicą zbrodni katyńskiej i jest wyrazem hołdu dla jej ofiar. Celem ekspozycji jest uświadomienie ludziom, że Katyń to nie tylko hasło, że za tym kryją się konkretni ludzie, tragedie rodzinne, również z naszego regionu. Na wystawie można zobaczyć dokumenty ukazujące sowiecko – niemieckie przymierze polityczne i wojskowe z lat 1939 – 1941 oraz rozkaz podpisany przez Berię skazujący polskich żołnierzy na śmierć. Przedstawione są zdjęcia z prac ekshumacyjnych z wiosny 1943 roku, kiedy to świat dowiedział się o sowieckiej zbrodni. Wzruszające listy i pamiętniki pisane przez zamordowanych żołnierzy oraz piękne wiersze im poświęcone pozwalają poznać ich tragiczne losy. Ofiary zbrodni katyńskiej województwa białostockiego i lista mieszańców Łap rozstrzelanych przez sowietów stanowią kolejną część ekspozycji. Zdjęcia z filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”, który jest jedną z najsmutniejszych i najbardziej uderzających polskich produkcji kończy wystawę.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Łap i okolic do oglądania ekspozycji w godzinach otwarcia naszej placówki.

Katyń 1940 – pamiętamy