Menu Zamknij

Projekt „Historia i tradycja w moim domu i regionie” – zakończony

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy 22.04.2010 uroczyście zakończyła projekt pt. „Historia i tradycja w moim domu i regionie” realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy 22.04.2010 uroczyście zakończyła projekt pt. „Historia i tradycja w moim domu i regionie” realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
W ramach projektu, którego realizację biblioteka rozpoczęła 13.01.2009 r. beneficjenci poznali lokalnego muzyka Jana Płońskiego, który opowiedział o zwyczajach i obrzędach ludowych oraz zagrał na harmonii pedałowej. Zostały zorganizowane wycieczki min. do: Galerii Narwiańskiej w Uhowie, podczas której historyk Leszek Łapiński wygłosił prelekcję pt. „Pasje i hobby mieszkańców naszego regionu”,  muzeum historycznego w I Liceum Ogólnokształcącym w Łapach. W trakcje realizacji zadania zostało przeprowadzone spotkanie z historykiem Piotrem Sobieszczakiem, który wygłosił prelekcję pt. „Kartki z historii naszego regionu”. Zorganizowano również konkurs skierowany do uczniów szkół średnich naszego miasta pod tym samym tytułem. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie prac i dostarczenie ich w formie elektronicznej bądź papierowej do nauczyciela prowadzącego lub biblioteki do 16 kwietnia 2010r. Na konkurs wpłynęło 15 prac 18 autorów. Tematy konkursu  to: moja miejscowość dawniej i dziś, przedmioty użytkowe w  gospodarstwie rolnym i domowym, architektura regionalna, zabytki oraz przedmioty zabytkowe znajdujące się w mojej parafii, historia mojej rodziny, obyczaje zwyczaje i tradycje (rodzinne, religijne i in.), zbiory kolekcjonerskie w mojej rodzinie (paszporty, świadectwa ukończenia szkół, i in..), ciekawi ludzie zamieszkali w mojej gminie, miejscowości, ulicy (np. twórcy ludowi, ludzie szczególnie związani z moim regionem). Wykonane prezentacje wzbogaciły zbiory Biblioteki o dodatkowe i unikalne wiadomości o ludziach, kulturze, ciekawych miejscach i tradycjach naszego regionu.
Efektem realizacji działań zamierzonych w projekcie było rozwijanie zainteresowań historycznych, poznawanie własnych korzeni, promocja miejscowości oraz popularyzacja Biblioteki w środowisku. Dzięki rozbudzeniu wiedzy o regionie oraz identyfikacji z miejscem pochodzenia i żyjącymi tam ludźmi wzrosło wśród beneficjentów poczucie przynależności lokalnej. Rezultatem przeprowadzonego zadania są wykonane prezentacje multimedialne oraz prace w formie papierowej, które zostały włączone do zbiorów Biblioteki. Podczas imprezy kończącej ogłoszono protokół jury, zaprezentowano nagrodzone prace oraz żywo dyskutowano przy słodkim poczęstunku.  Nagrody otrzymali:
I nagroda – za interesujący zbiór informacji
– Magdalena Łupińska  praca pt. „Historia kaplicy im. Maryi w Zawykach”
dwie równorzędne II nagrody
– za oryginalne ujęcie tematu – Paulina Płońska praca pt. „Najważniejsza pamiątka to korzenie i pochodzenie”
– za osobiste refleksje i kompletną dokumentację – Sylwia Gregorczuk praca pt. „Historia mojej rodziny, obyczaje, zwyczaje i tradycja” 
Wyróżnienia:
za faktograficzna i rzetelną dokumentację
1. Monika Perkowska i Patrycja Uszyńska praca pt. „Prezentacja o Jabłoni kościelnej”
2. Tomasz Szymborski praca pt. „Zabytki gminy Poświętne”
za ciekawe i oryginalne ujęcie tematu
1. Anna Łapińska i Damian Borecki praca pt. „Łapy dawniej i dziś” 
Organizatorzy nagrodzili również następujących uczestników:
Marcina Januszewicza praca pt. „Moje korzenie moja tożsamość moje miasto Łapy”
Rafała Kruszewskiego praca pt. „Kapliczka, stary cmentarz i historia kościoła w Płonce Kościelnej”
Małgorzatę Ostrzygało praca pt. „Młode talenty w naszym mieście Łapy”
Dominikę Jankowską praca pt. „Poświętne i okolice”
Anete Kurzynę praca pt. „Parafia Wniebowstąpienia NMP w Sokołach”
Monikę Mrozińską i Urszulę Bogusz praca pt. „Zabytki naszej parafii”
Mariolę Roszkowski praca pt. „Historia i zabytki parafii Wniebowzięcia NMP w Sokołach”
Ewelinę Łapińską praca pt. „Łupianka Stara dawniej i dziś”
Martę Jabłońską praca pt. „Zabytki mojej parafii, przedmioty zabytkowe. (Jabłoń Kościelna). 

Skip to content