Znajomość swojej „Małej Ojczyzny”, jej historii i kultury to nie tylko książkowa wiedza o niej, ale i szeroko pojęte krajoznawstwo, a przede wszystkim-znajomość miejsc, które stanowią polskie „sacrum”. To pamięć, która tworzy tożsamość… Jest to obowiązek bycia w miejscach, które tworzyły i tworzą dziedzictwo narodowe.
Nasza wycieczka realizowana w ramach projektu „Łapy-tu mieszkam i żyję” na którą zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łapach miała na celu zainspirowanie i zachęcenie nauczycieli i uczniów do odwiedzania miejsc i obiektów „gdzie nasze serca i nasze dziedzictwo”.
Nasz spacer po miejscach pamięci narodowej i obiektach sakralnych w Łapach nie skończył się wraz z powrotem uczniów do szkoły, trwa nadal, bo jego owoce – wspomnienia, emocje i refleksje im towarzyszące, pozostaną w uczniach dłużej. Toteż po powrocie do szkoły uczniowie namalują obrazy, jakie pozostały w ich pamięci. Formą podsumowania, wniosków i refleksji płynących z odwiedzin dawnych miejsc będzie album stworzony ze zdjęć i prac plastycznych wykonanych przez uczniów.
Podróże historyczno-kulturowe po naszym mieście miały na celu budzić nastroje, sentymenty, uczucie dumy z narodowych wartości, pomagać utożsamiać się z tymi, którzy niejednokrotnie – mówiąc językiem Jana Pawła II – tę miłość do Polski „nadpłacili samym sobą”.