IX Edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Realizacja projektu „Łapy – tu mieszkam i żyję”
Dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom za nami.

Cała Polska czyta dzieciom to społeczna akcja reklamowa rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację ABC XXI, mająca na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Kampania zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy corocznie włącza się w realizację projektów inicjowanych przez Fundację ABC XXI. Popularne hasło „Czytaj dziecku 20 minut dziennie, codziennie!” przez cały rok towarzyszy nam łapskim bibliotekarzom.  W dniach 26 maja – 2 czerwca po raz kolejny zainaugurowaliśmy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Głośnemu czytaniu towarzyszyła realizacja projektu napisanego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego pn. „Łapy-tu mieszkam i żyję”. Przez cały tydzień nasi goście czytali fragmenty książki pt. „Łapy w oczach dziecka” zawierającej zbiór legend, podań i wierszy o historii naszego miasta. Miłą niespodzianką była codzienna degustacja regionalnych potraw ( babka, kiszka, pierogi, naleśniki) przyrządzonych według podlaskich przepisów naszych babć, połączone z nauką savoir-vivre`u.
Do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zaprosiliśmy osoby reprezentujące różne zawody.        Dzieci z łapskich szkół i przedszkoli miały okazję oddać się spontanicznej, wesołej zabawie w Klubie Malucha. Czekało na nich tam wiele atrakcji: kącik malucha, dmuchany zamek, basen z piłkami, oraz wiele innych atrakcji. Klub Malucha dostarczył dzieciom mnóstwo nieograniczonej zabawy i radości.      Nasza kolejna wizyta była nieco inna od wcześniejszych. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Cukiernię „U Lecha”. Pan Lech – właściciel Cukierni osobiście oprowadził gości po całym zakładzie. Młodzież z ochotą zapoznała się z produkcją popularnych wyrobów cukierniczych. Dzieci miały okazję prześledzić całą linię produkcyjną począwszy od przyjęcia surowców poprzez ich mieszanie, kształtowanie, pieczenie, a skończywszy na magazynowaniu. Poznaliśmy też wszystkie urządzenia wykorzystywane w zakładzie. Ogromną niespodzianką była degustacja pysznych wypieków z Cukierni „U Lecha”. IX Ogólnopolski tydzień czytania przyniósł dzieciom wiele radości i niezapomnianych chwil.
Mamy nadzieję, że taka akcja przyniesie w przyszłości wiele korzyści, a czytanie dzieciom stanie się tradycją nie tylko w bibliotece i innych placówkach, ale również w domach rodzinnych. Aby czytać dzieciom trzeba po prostu chcieć znaleźć czas i zachęcić je do słuchania. Nie zapominajmy o tym !