Znów „Równamy Szanse” w Uhowie

W Filii Bibliotecznej w Uhowie, już po raz trzeci, będzie realizowany projekt z programu „Równamy Szanse” – Regionalny Konkurs Grantowy. Program sponsorowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.Filia Biblioteczna w Uhowie trzeci raz złożyła wniosek na konkurs i trzeci rok z rzędu uzyskała akceptację komisji. Czujemy się wyróżnieni, ponieważ w województwie podlaskim tylko 5 wniosków uzyskało dotację. Na realizację naszego projektu otrzymamy 7 tys. złotych. Misją programu „Równać Szanse” jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast. Uczestnikami projektu „By pozostali w pamięci” będzie 12-osobowa grupa młodzieży z Uhowa, uczącej się w gimnazjum i szkołach średnich. Celem naszego projektu jest rozwinięcie u młodzieży umiejętności rozpoznawania i analizowania mocnych i słabych stron, nabycie umiejętności pracy w grupie, zmiana postawy na bardziej aktywną, otwartą i asertywną. Beneficjenci, poznając i dokumentując historię swoich przodków, poszerzą wiedzę na temat środowiska lokalnego, nawiążą relacje i przeprowadzą wywiady z osobami starszymi, opracują drzewa genealogiczne swoich rodów. Wezmą także udział w wycieczkach do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie i Muzeum Wojska w Białymstoku. Będziemy współpracować z grupą z Widowa (koło Bielska Podlaskiego), realizującą swój projekt w ramach tego samego programu. Wystawy fotografii z działań związanych z projektem, drzewa genealogiczne i albumy rodzinne prezentowane będą w Filii Bibliotecznej w Uhowie. Liczymy na czynny udział i wsparcie wszystkich mieszkańców Uhowa, na udostępnianie starych, rodzinnych fotografii, udzielanie wywiadów, wspomnienia, opowieści o rodzinnych historiach. Mamy także nadzieję na współpracę z istniejącymi w Uhowie instytucjami i organizacjami. Każdego roku, podczas uroczystego zakończenia projektu, korzystamy nieodpłatnie z sali Wiejskiego Domu Kultury w Uhowie, naczyń OSP i KGW. Liczymy na dalszą współpracę. W roku 2011 podsumowanie projektu i koncert pieśni wojskowych i patriotycznych, odbędzie się w lipcu. Na uroczyste zakończenie projektu i degustację potraw regionalnych zaprosimy nie tylko mieszkańców Uhowa, ale także Łap i okolicznych miejscowości.

Projekty realizowane w Filii Bibliotecznej w Uhowie w poprzednich latach to:

2008 – „Odlot do gimnazjum” w ramach programu „Pożyteczne ferie”,

2009 – „Walory środowiska naszą szansą” w ramach programu „Równać Szanse”

2010 – „Dialog kultur – znam, rozumiem, szanuję” w ramach programu „Równać Szanse”

Zachęcam młodzież z Uhowa do udziału w projekcie. Liczba miejsc ograniczona.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „By pozostali w pamięci” odbędzie się 7.01.2011 r. (piątek) o godz. 17.00.

Koordynator projektu Wiesława Modzelewska