Teatr w bibliotece

W Oddziale dla Dzieci, już po raz kolejny będzie realizowany projekt. Tym razem przedsięwzięcie sfinansowane będzie ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Czujemy się wyróżnieni, ponieważ w województwie podlaskim tylko 5 wniosków uzyskało dotację. Na realizację naszego projektu otrzymamy 5 tys. złotych.

Nasze działania skierowane będą do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych przejawiających zainteresowania teatrem i literaturą. Grupa 10 osób weźmie udział w 16 – 1,5 godzinnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez animatora kultury. W wyniku przeprowadzonych spotkań warsztatowych powstanie spektakl teatralny. Zostanie on zaprezentowany szerszej publiczności, którą stanowić będzie społeczność lokalna.

Po raz pierwszy gościć będziemy teatr amatorski, który wystawi sztukę teatralną. Zorganizujemy konkurs na najciekawszy strój teatralny wykonany przez dzieci przy pomocy ich rodziców i dziadków. Mieszkańcy naszej miejscowości będą mieli okazję spotkać się z aktorem Teatru Polskiego w Warszawie pochodzącym z Łap- Maciejem Mikołajczykiem.

Rezultatem projektu będzie przygotowanie społeczności lokalnej do aktywnego udziału w życiu kulturalnym poprzez rozbudzenie zainteresowania teatrem. Uczestnictwo mieszkańców naszej miejscowości w projekcie ph. „Teatr w bibliotece” przygotuje ich do roli dojrzałego widza teatralnego oraz pozwoli na pokonanie własnej nieśmiałości. Pozwoli wyzbyć się kompleksów i braku pewności siebie. Dzieci i młodzież zdobędą łatwość wyrażania swoich emocji poprzez ekspresję, ruch oraz prezentację swoich umiejętności przed publicznością.

Poprzez zorganizowanie konkursu na najładniejszy strój, oprócz dzieci do współpracy zaprosimy ich rodziny, w wyniku, czego dzieci będą mogły nawiązać głębsze więzi ze swoją rodziną. Efektem ich wspólnej pracy i zaangażowania będą stroje teatralne. Angażując “rodzimego” aktora do naszego projektu zachęcimy społeczność lokalną do uczestnictwa w życiu kulturalnym naszej miejscowości.

Realizacja projektu dostarczy bogatych przeżyć estetycznych, rozwinie wyobraźnię i intelekt, nauczy dyscypliny oraz zgodnego działania w grupie, pozwoli sprawdzić swoje umiejętności, pokonać nieśmiałość. Dzięki naszemu projektowi dzieci będą miały możliwość rozwoju emocjonalnej strony osobowości, zmniejszy zachowania aroganckie, wpłynie na wrażliwość dziecka oraz jego wszechstronny rozwój osobowości.

Projekty realizowane w Oddziale dla Dzieci w poprzednich latach to:
2009 – „Tradycje i zwyczaje Ziemi Łapskiej” w ramach programu napisanego do Urzędu
Marszałkowskiego z zakresu Edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.
2010 – „Łapy- tu mieszkam i żyję” w ramach programu napisanego do Urzędu Marszałkowskiego
z zakresu Edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.

Koordynatorzy projektu: Anna Muszyńska, Monika Łuczaj