,,By pozostali w pamięci” – Projekt realizowany przez młodzież z Uhowa

Od stycznia 2011r., w Filii Bibliotecznej w Uhowie, jest organizowany projekt ,,By pozostali w pamięci”. Jego koordynatorem jest mgr Wiesława Modzelewska, dzięki której biblioteka po raz trzeci wygrała konkurs z programu “Równać Szanse” RKG. Projekt sponsorowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. ,,By pozostali w pamięci” jest jedynym projektem z gminy Łapy, a jednym z 5 projektów z województwa podlaskiego, które uzyskały dotację wynoszącą 7000 tysięcy złotych. Bierze w nim udział 12 uczestników od 14 do 19 lat.

Celem projektu jest dokładne poznanie historii swojej rodziny, zdobywanie informacji o Uhowie, otworzenie się na ludzi, analizowanie swoich mocnych i słabych stron, poprawienie umiejętności pracy i dyskusji w grupie. Zaplanowane są również wycieczki do Muzeum Wojska w Białymstoku i Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, dzięki którym młodzież biorąca udział w projekcie lepiej i w ciekawszy sposób pozna historię Polski i swoich przodków..
Beneficjenci projektu mają do wykonania pewne zadania, takie jak: zrobienie drzewa genealogicznego, wywiady z mieszkańcami Uhowa, analizy SWOT, zrobienie zdjęć bądź znalezienie w swoich zbiorach starych fotografii rodziny, redagowanie artykułów do prasy, tworzenie wystawek na określone tematy.
Zakończenie projektu, na które już serdecznie zapraszamy mieszkańców Uhowa i gminy Łapy, odbędzie się w lipcu 2011 roku. Na tej imprezie młodzież podsumuje i dokona analizy projektu. Głównym punktem programu będzie koncert pieśni wojskowych i patriotycznych. Przewidziana jest także degustacja potraw regionalnych.
Dzięki temu projektowi młodzi ludzie mają szansę na lepsze poznanie swoich korzeni, dziejów miejscowości, samodoskonalenie się, ale przede wszystkim jest to okazja do poznania i odkrycia historii, która nie odejdzie razem z jej naocznymi świadkami – starszym pokoleniem.

Katarzyna Januszyk (beneficjent  projektu)