Przedszkolak w bibliotece – uroczyste zakończenie

„… Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.
Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.
Książki mówią: – Nie zabłądzi ten, kto czyta!
Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej…”
Wanda Chotomska

Przedszkolak w bibliotece

Ważnym czynnikiem kształtującym rozwój człowieka są książki. To one nie tylko dostarczają wiedzę o rzeczywistości, o świecie, ale pełnią rolę wychowawczą gdzie dziecko poznaje normy moralne, odróżnia dobro od zła. Książki wprowadzają w świat sztuki, rozwijają wyobraźnię, bogacą słownictwo, wprowadzają w wielkie tradycje kultury.
Każdy rodzic chce, by jego dzieci wyrosły na mądrych i kochających ludzi. Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy podejmuje szereg działań na rzecz popularyzacji książki wśród dzieci i młodzieży. Do obcowania z książką zachęcamy szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym organizując stałe zajęcia biblioteczne pn. „Przedszkolak w bibliotece” dla dzieci w wieku 3-5 lat.
W bieżącym roku szkolnym w trakcie zajęć dzieci poznały nowe przygody bohaterów ulubionych bajek, które były inspiracją do wykonywania prac plastycznych. Bawiły się i tworzyły ciekawe budowle według własnych pomysłów wykorzystując w tym celu klocki rehabilitacyjne, uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych.
Na ostatnich zajęciach, które odbyły się 11 maja 2011 r. wszystkie dzieci otrzymały na pamiątkę kolorowe książeczki, dyplomy, oraz materiały promujące czytanie książek.
Dzięki różnorodnym i ciekawym formom pracy z dziećmi biblioteka stała się dla przedszkolaków magicznym miejscem. Tutaj dzieci wyciszają się, potrafią uszanować obecność innych osób. Są bardzo zaangażowane, otwarte i spontaniczne.
Mamy nadzieję, że dzieci te również w przyszłości będą aktywnymi czytelnikami biblioteki i będą wiedziały, jak należy korzystać z jej zbiorów, a czytanie książek będzie im kojarzyć się z czymś przyjemnym.