20 października 2011 roku odbyło się w Uhowie (gmina Łapy) Forum Lokalne Programu „Równać szanse” zatytułowane „Młodzi naszą przyszłością”. Inicjatorem i organizatorem spotkania była Filia Biblioteczna w Uhowie. Polską Fundację Dzieci i Młodzieży reprezentowała Katarzyna Dąbrowska, która opowiedziała zebranym o celach programu „Równać Szanse”. W pierwszej części obejrzeliśmy prezentacje multimedialne obrazujące działania na rzecz młodzieży i wysłuchaliśmy prelekcji na temat zagrożeń czyhających na młodzież.
20 października 2011 roku odbyło się w Uhowie (gmina Łapy) Forum Lokalne Programu „Równać szanse” zatytułowane „Młodzi naszą przyszłością”. Inicjatorem i organizatorem spotkania była Filia Biblioteczna w Uhowie. Polską Fundację Dzieci i Młodzieży reprezentowała Katarzyna Dąbrowska, która opowiedziała zebranym o celach programu „Równać Szanse”. W pierwszej części obejrzeliśmy prezentacje multimedialne obrazujące działania na rzecz młodzieży i wysłuchaliśmy prelekcji na temat zagrożeń czyhających na młodzież. Wiesława Modzelewska ( Filia Biblioteczna w Uhowie) przedstawiła prezentację z projektów realizowanych od kilku lat, z młodzieżą w Uhowie. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji Ewy Chrabołowskiej (dyrektor Szkoły Podstawowej w Daniłowie Dużym; kurator sądowy) o problemach młodzieży z rodzin patologicznych. Psychologiczne aspekty wyrównywania szans młodzieży z terenów wiejskich i małych miast omówiła Magdalena Kucharska (pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łapach). Bożena Puścian (pracownik Domu Pomocy Społecznej w Uhowie) wymieniła i omówiła nałogi, w które wpada młodzież w XXI wieku. Ofertę spędzania czasu wolnego i udziału w różnorodnych zajęciach organizowanych na terenie gminy Łapy przedstawiły pracownice Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy Alicja Łapińska i Małgorzata Roszkowska oraz Domu Kultury w Łapach Mirosława Zalewska, a także Adam Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Kultury Fizycznej w Łapach.
W drugiej części Forum dyskutowaliśmy o infrastrukturze i dostępności zajęć edukacyjnych, rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych na terenie gminy Łapy. Podczas warsztatów poszczególne grupy spisały mocne oraz słabe strony. Szukaliśmy szans, które mogą wykorzystać młodzi ludzie mieszkający na naszym terenie. Wymieniliśmy też zagrożenia, których powinni unikać. Przeprowadziliśmy analizę SWOT i wyciągnęliśmy wnioski. Atutami gminy Łapy są instytucje i odpowiednio przygotowane osoby działające na rzecz młodzieży i zainteresowane jej wspieraniem. Nasze społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że inwestycja w równanie szans ludzi młodych, to inwestycja w rozwój gminy. Największą bolączką są dojazdy, a właściwie brak połączeń komunikacyjnych z wioskami leżącymi w dużej odległości od miasta i szczególny kryzys gospodarczy gminy Łapy. Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy i stopniowe osłabianie się więzi rodzinnych mogą stanowić zagrożenie. Ale szansą na podejmowanie wszechstronnych działań na rzecz młodych jest współpraca wszystkich podmiotów lokalnych pracujących dla dobra młodzieży. Instytucje działające na terenie gminy Łapy prowadzą wyrywkowe, nieprofesjonalne badania potrzeb młodzieży. Jednak wyniki takich badań pozostają wykorzystywane tylko w tych instytucjach, nie są rozpowszechniane i nie są znane pozostałym podmiotom. Brak realnych informacji o potrzebach młodzieży, potwierdzonych masowym badaniem i analizą przeprowadzonych badań, uniemożliwia podjęcie takich działań, w których zechcą uczestniczyć mniej aktywni, mający różne problemy, młodzi ludzie.
W Forum Lokalnym w Uhowie wzięło udział 40 osób z różnych instytucji, organizacji, samorządu i władz samorządowych. W gminie wzrosło zainteresowanie sprawami młodzieży. Przedstawiciele instytucji i organizacji biorących udział w spotkaniu ustalili, że następne takie spotkanie odbędzie się na początku przyszłego roku. Do tego czasu każda z instytucji uwzględni wnioski z przeprowadzonej analizy, a swoje spostrzeżenia i propozycje będzie przekazywać do biblioteki. Kalendarium imprez, działań i propozycji skierowanych do młodzieży będzie opracowane wspólnie dla całej gminy i uzupełniane w ciągu całego roku. Informacje o wszystkich działaniach wyrównujących szanse młodzieży znajdą się na stronie internetowej gminy Łapy. Wypracujemy wspólny plan do przeprowadzenia lokalnej diagnozy perspektyw dla rozwoju młodzieży. Koordynator projektu dziękuje wszystkim osobom, które przyjęły zaproszenie i wzięły czynny udział w Forum Lokalnym w Uhowie.
Wiesława Modzelewska