Łapska Biblioteka organizatorem warsztatów dla młodzieży pt. „Prawo dostępu do informacji publicznej”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zaprosiła trenerów Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich Krzysztofa Izdebskiego i Karola Mojkowskiego na warsztaty dotyczące roli informacji publicznej. 7 listopada 2011r dzięki uprzejmości i zainteresowaniu tematem spotkań, dyrektorzy łapskich szkół średnich I Liceum Ogólnokształcącym i Zespołu Szkół Mechanicznych udostępnili sale lekcyjne, w których przeprowadzono warsztaty. Organizacja, w której pracują zaproszeni eksperci działa na rzecz przejrzystości życia publicznego i wzmacniania obywateli w realizowaniu swoich praw. Warsztaty prowadzone były w sposób zrozumiały dla uczniów, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w tematyce dostępu do informacji. Poprzez humorystyczne scenki zaaranżowane przez trenerów młodzież dowiedziała się, co to jest informacja publiczna, kto i do kogo może o nią wnioskować. W trakcie spotkania młodzież nauczyła się zadawać właściwe pytania do urzędów i instytucji samorządowych m.in. do: Urzędu Miasta, Policji, Straży Pożarnej, Biblioteki, Urzędu Pracy, Szpitala i innych. Uczniowie poznali swoje prawa i dowiedzieli się, iż dostęp do informacji publicznej ma zasadnicze znaczenie we współczesnym państwie demokratycznym, którego jedną z cech jest silne, zorganizowane i świadome swoich prawa społeczeństwo obywatelskie. Ta innowacyjna forma przekazania istotnych wiadomości zaowocowała dużym zaangażowaniem młodzieży i chęcią kolejnych spotkań.

„Prawo dostępu do informacji publicznej”