” 2012 ”Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej”

“Czy jest coś bardziej przyjemnego niż starość otoczona młodością, która chce się czegoś nauczyć” – ta przewodnia myśl Sokratesa i rok 2012 który został ogłoszony ”Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej” zainspirował nas do przygotowania wystawy dotyczącej tej tematyki. Rok 2012 jest również promowany przez ogólnopolskie środowiska UTW jako Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby społeczne osób starszych i wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału dla zaspokojenia specyficznych potrzeb społeczności lokalnych, wsparcia rozwoju wolontariatu wśród tej grupy wiekowej i zapewnienia spójności społecznej. Aktywne starzenie się to nie tylko wyższa jakość życia poszczególnych osób to również wiele korzyści dla całego społeczeństwa. Aktywne starzenie się to korzystanie z licznych możliwości wynikających z dłuższego życia: czy to w miejscu pracy, w domu czy w społeczności lokalnej. Osoby powyżej 60 lat nadal mają wiele przed sobą, a społeczeństwo coraz bardziej docenia to, co mają one do zaoferowania. W przygotowanie do Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych I Solidarności Międzypokoleniowej włączyło się 40 europejskich organizacji. Ekspozycja przygotowana przez bibliotekę przedstawia publikacje dotyczące starszego wieku oraz informacje jak aktywnie i zdrowo można spędzać drugą młodość. W jednej z gablot została zaprezentowana historia i dokonania działającego przy Bibliotece, już trzeci rok, Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawa czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy.