Dni Bezpiecznego Internetu 2012

Z inicjatywy Komisji Europejskiej 7 lutego 2012 roku obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Z tej okazji w całej Europieoraz wielu krajach pozaeuropejskich organizowane były rozmaite inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci w Internecie.W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany był przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet.

Do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu ph. „Wyruszmy razem w cyfrowy świat. Bezpiecznie!” po raz pierwszy włączyła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy. Podjęliśmy szereg działań obejmując akcją całe miasto Łapy tak, aby dotrzeć z informacją do każdego ucznia, zmusić go do refleksji nad postępowaniem swoim i kolegów. Na stronie www biblioteki zamieściliśmy: banner informujący o DBI, informację o programie naszych działań w ramach akcji DBI ( na stronie internetowej biblioteki www.bibliotekalapy.pl , jak również na stronie Urzędu Miasta Łapy www.lapy.podlasie.pl ).
  Na tablicach informacyjnych znalazły się plakaty i informacje promujące Dzień Bezpiecznego Internetu. Przy każdym stanowisku komputerowym umieściliśmy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.      W ramach akcji przeprowadziliśmy cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży: ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych o bezpiecznym korzystaniu z Internetu na podstawie scenariuszy DBI. Uczniowie obejrzeli filmy: „Sieciaki” oraz „W sieci”, podczas których szczególną uwagę zwrócono na zasady netykiety i sposoby ustrzeżenia siebie i najbliższych przed internetowymi oszustami oraz zapewnienie ochrony swojemu komputerowi, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przygotowaliśmy tematyczne gazetki, na których zamieszczono obszerny materiał na temat bezpieczeństwa w sieci. Przeprowadziliśmy kurs e-learningowy, dzięki któremu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zagrożeniami, które mogą spotkać w sieci. Każdy uczestnik otrzymał „Sieciakowe” zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz dyplom ukończenia kursu: „3..2..1.. Internet!”, „W Sieci”. Pod koniec zajęć uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski. Przygotowaliśmy ulotki dla rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu – 10 porad dla rodziców, które wolontariusze rozdawali mieszkańcom naszej miejscowości. Były one również dostępne dla każdego czytelnika i użytkownika biblioteki. Na zajęciach poświęconych zasadom bezpiecznego użytkowania sieci została przeprowadzona ankieta dotycząca korzystania z Internetu. W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zapoznano dzieci i młodzież z adresami stron internetowych, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji.
Na stronie internetowej www.bibliotekalapy.pl została utworzona zakładka „Bezpieczny Internet”, w której umieszczono:

• 4 zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
  • 10 porad dla rodziców.
  • Umowa bezpiecznego korzystania z Internetu.
  • Sprawozdanie z obchodów DBI.

W akcji Dzień Bezpiecznego Internetu wzięło udział – 219 osób.
Jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych inicjatyw, pokazaliśmy młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w wyniku działań unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Poprzez aktywny udział w różnorodnych zajęciach skłoniliśmy młodych internautów do refleksji nad problemem uzależnienia od życia  w sieci. Wierzymy, że nasi uczniowie będą z głową surfować po zawiłych „nitkach” internetowej pajęczyny.