Piłkarskie czytanie

Zorganizowanie akcji “Cała Polska Czyta Dzieciom” ma na celu propagowanie idei głośnego czytania wśród młodych czytelników i wydobycie korzyści płynących z twórczego kontaktu z literaturą. Bo skoro czytanie książek rozwija wyobraźnię, bogaci język, uczy abstrakcyjnego myślenia, to uważamy, że warto podjąć działania by stało się ono dla dzieci prawdziwą przyjemnością. W myśl tej idei nasza biblioteka włączyła się w obchody XI Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania.

Tym razem tematem przewodnim było EURO 2012. W poniedziałkowe przedpołudnie 4 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 i Katolickiej Szkoły Podstawowej odwiedzili Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach, gdzie dyrektor tejże placówki z dużym poczuciem humoru przeczytał opowiadanie „Piłka nożna” z serii książek Listonosz Pat, a tym samym zachęcił dzieci do sięgania po ciekawą książkę. Następnie opowiedział o swojej pracy i zaprosił uczniów do zagrania towarzyskiego meczu w „gałę”. W dwóch kolejnych dniach uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 odwiedzili kompleks boisk sportowych „Orlik”, gdzie czekała na nich niespodzianka. Piłkarsko-czytelnicze spotkanie poprowadzili: Filippe de Clemente „PePe”- włoski szkoleniowiec, który znany jest w łapskim środowisku sportowym jako trener Piłkarskiego Przedszkola oraz przyjaciel biblioteki Pan Adam Protasiewicz-dyrektor OKF. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników OTCD było wspólne przeczytanie przez PePe i Pana Adama fragmentu książki Doroty Gellner „Piłka” w naszym trudnym, ojczystym języku. Później przyszedł czas na mecz. Piłkarski sędzia Filippe de Clemente odgwizdał rozpoczęcie towarzyskiego turnieju piłkarskiego. Uczestnicy XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom z szerokim uśmiechem na twarzy opuszczali boisko z nadzieją, że to nie ostatni taki mecz towarzyski. Może przyjdzie czas na rewanż. Ogromne zainteresowanie wśród społeczności lokalnej wzbudziły sportowe biało-czerwone stroje, gadżety kibica oraz doping dla polskich piłkarzy „do boju”, „Polska” stanowiący wstęp do Euro 2012. W drodze na boiska kibice przez całą drogę  śpiewali i trąbili w ulubione znane z mundialu w RPA wuwuzele.Te fantastyczne imprezy była efektem współpracy biblioteki z OKF w Łapach oraz zaangażowania Pana Adama Protasiewicza. Za pomoc serdecznie dziękujemy. W ogólnopolską akcję “Cała Polska czyta dzieciom” chętnie włączyły się również Filie Biblioteczne w Uhowie, Daniłowie Dużym, Płonce Kościelnej oraz wolontariusze z Gimnazjum Nr 1 w Łapach rozdając ulotki i broszury zachęcające do codziennego czytania.Tegoroczna akcja upłynęła w miłej atmosferze i w kontakcie z książkami. Mamy nadzieję, że choć w części udało nam się zrealizować cel przewodni tej akcji, czyli obudzić w dzieciach miłość do lektury. Warto było zobaczyć uśmiechnięte twarze dzieci.
Kochani rodzice, pamiętajmy o czytaniu naszym pociechom, codziennie…

Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie, codziennie !