150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

alt

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Jest to wyraz najwyższego hołdu poświęceniu i ofierze uczestników tamtych wydarzeń oraz wyraża pielęgnowany do dziś kult odpowiedzialności oraz obowiązku wobec Ojczyzny i Narodu. Włączając się w ogólnopolskie obchody tego wydarzenia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy przygotowała wystawę z okazji 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego w byłym Wielkim Księstwie Litewskim a trwało do jesieni 1864 r. Stoczono około 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zginęło w walkach, blisko tysiąc zostało straconych, a około 38 tys. władze carskie skazały na katorgę lub zesłały na Syberię. Nasza ekspozycja ukazuje Powstanie Styczniowe w literaturze i malarstwie. Na fotografiach i rycinach można zobaczyć przywódców i uczestników oraz bitwy stoczone podczas tego patriotycznego zrywu. Wydarzenia te nie ominęły również Podlasia i okolic Łap, gdzie toczyły się ważne bitwy i potyczki.

Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach otwarcia naszej placówki.

alt