Menu Zamknij

Rocznicowa wystawa „…W imieniu Rzeczypospolitej”

alt

W ostatnich latach trwa w kraju przywracanie Żołnierzom Wyklętym godnego miejsca w ludzkiej pamięci. Biblioteka Publiczna w Łapach z okazji 60 rocznicy procesu „Huzara” przygotowała wystawę pt. „…W imieniu Rzeczypospolitej”. Poświęcona jest ona ludziom, którzy w najtrudniejszych warunkach prowadzili walkę o niepodległość Polski, wiarę przodków i wolność człowieka. 

 

 

 W ostatnich latach trwa w kraju przywracanie Żołnierzom Wyklętym godnego miejsca w ludzkiej pamięci. Biblioteka Publiczna w Łapach z okazji 60 rocznicy procesu „Huzara” przygotowała wystawę pt. „…W imieniu Rzeczypospolitej”. Poświęcona jest ona ludziom, którzy w najtrudniejszych warunkach prowadzili walkę o niepodległość Polski, wiarę przodków i wolność człowieka. Powojenne podziemie niepodległościowe zwalczane było nie tylko przez siły Urzędów Bezpieczeństwa, oddziałów NKWD i KBW czy milicji. Jednym z podstawowych elementów walki ze społecznym oporem była propaganda, której celem było odebranie społeczeństwu zbiorowej pamięci o tym niezwykłym wysiłku zbrojnym. O poparciu, jakim cieszył się kpt. „Huzar” wśród mieszkańców Podlasia świadczy fakt, że zdołał prowadzić walkę do końca 1952 r. W wyniku prowokacji przygotowanej przez MBP został zwabiony podstępnie do Warszawy i tam 27 X 1952 r. aresztowany. W pokazowym procesie w Łapach 24-26 marca 1953 roku Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego pięciu żołnierzy skazano na karę śmierci. Starannie wyreżyserowany proces stał się narzędziem najbardziej brutalnej komunistycznej propagandy. Żołnierzy Armii Krajowej oskarżano w nim o współpracę z Niemcami, działanie z niskich pobudek. Te obłudne kłamstwa powtarzali później, niemal do czasów nam współczesnych, sprzedajni historycy, literaci i publicyści. Kazimierz Kamieński stracony został 11 X 1953 roku w więzieniu w Białymstoku a miejsce pochówku jest nieznane.W holu Biblioteki można obejrzeć oryginalną Gazetę Białostocką z 1953 roku, zawierającą artykuły o procesie „Huzara” oraz dokumenty pochodzące ze zbiorów Urzędu Bezpieczeństwa w Wysokiem Mazowieckiem. Ekspozycja zawiera również wiele niezwykłych fotografii, na których znajdują się niezłomni bohaterowie tamtych lat.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Łap i okolic do zwiedzania naszej wystawy w godzinach otwarcia naszej placówki.

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

Skip to content