„Żołnierze wyklęci – nasi bohaterowie” – spotkanie z Panią Danutą Skibko

alt

Jednym z ważniejszych, a zarazem najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń w historii naszej Polski są lata 1944-1963. Informacje o walce i ofierze życia bohaterów „Żołnierzy Wyklętych” ciągle jeszcze w zbyt małym stopniu dociera do polskiej młodzieży i osób dorosłych. Dlatego dzisiaj nadal musimy walczyć o pamięć i godne miejsce w historii dla naszych Bohaterów. 12.03.2013 roku Biblioteka w Łapach zaprosiła młodzież z I LO w Łapach na spotkanie z Panią Danutą Skibko, która w prostych słowach opowiedziała życie codzienne naszego miasta w okresie okupacji i tuż po wojnie. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” poznała osobiście i pamięta go jako człowieka szlachetnego i honorowego. Podczas słynnego procesu „Huzara” w sali parafialnej na ul. Cmentarnej widziała go po raz ostatni jak prowadzono go w eskorcie żołnierzy i wywieziono w nieznanym kierunku. Zgromadzeni mieszkańcy Łap ze łzami w oczach żegnali bohaterskiego kapitana. Uczniowie poznali losy znienawidzonych i prześladowanych przez komunistów żołnierzy leśnej partyzantki, jak okrutnie znęcano się nad nimi, jakie zapadały wyroki i w jak nieludzi sposób chowano ich ciała. Spotkanie było z pewnością atrakcyjną lekcją historii wypełnioną nie tylko czysto historycznymi informacjami, ale również wzbogaconą o projekcje filmu i zwiedzaniem wystawy pt. „…W imieniu Rzeczypospolitej”.

alt