Pokonać samego siebie – wspomnienia o Waldku Kikolskim

alt

Wieczorem, 24 kwietnia 2013 roku w przeddzień XIII Biegu Ulicznego im. Waldemara Kikolskiego, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zorganizowała wyjątkowe spotkanie ph.: „Pokonać samego siebie” upamiętniające sylwetkę słynnego sportowca i wyjątkowej osobowości jakim był Waldemar Kikolski.Rozpoczynając tę niecodzienną uroczystość dyrektor Biblioteki, Józefa Bajda przywitała zgromadzonych gości a w szczególności matkę Panią Eugenię Kikolską, Bożenę Chrabałowską z mężem, oraz władze miasta, przyjaciół i znajomych. Po krótkim wstępie uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną a także podzielić się swoją refleksją o niezwykłym człowieku, który kochał życie, ludzi i podróże. W nasze serca szczególnie zapadły wspomnienia o Waldku, które przedstawił ks.Antoni Balcerzak, ks. Józef Łupiński, Stanisław Kosicki oraz Mirosław Dąbkowski. Przekazywane świadectwo o niecodziennym życiu i pasji bohatera wieczoru dopełniła wystawa prezentująca osiągnięcia sportowe.Zaproszeni goście kontynuowali spotkanie na słodkim poczęstunku, a opowieściom o Waldku nie było końca.

Waldemar Kikolski urodził się 21 października 1967 roku w Łapach. Startował w zawodach dla niepełnosprawnych. Największe jego sportowe sukcesy: w 1992 roku zakwalifikował się na paraolimpladę do Barcelony, gdzie zdobył złoty i srebrny medal. W Atlancie, cztery lata później wygrywając maraton powiększył swój medalowy dorobek o srebrny i brązowy medal. Kolejne Igrzyska w Sydney, przyniosły mu kolejny triumf. Złoty medal w maratonie. Był on dwukrotnym mistrzem świata i jednym z najlepszych zawodników klubu sportowego dla osób niepełnosprawnych “Start” w Białymstoku. Niedowidział – cierpiał na zanik nerwu wzrokowego. Trenował biegi: najpierw na średnich dystansach, potem na długich a następnie maraton. Dzięki systematycznej pracy zdobył uznanie i sukces. Jego kariera została przerwana w wyniku tragicznego wypadku w 2001 roku. Od tego czasu w Łapach corocznie odbywa się Bieg Uliczny im. Waldemara Kikolskiego, a Klub “Start” organizuje w Białymstoku Międzynarodowe Meetingi Lekkoatletyczne im. Waldemara Kikolskiego

alt