Narodowe czytanie z Aleksandrem Fredrą

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Do akcji przyłączyły się również Łapy.  W przeddzień Ogólnopolskiej akcji w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbyło się Narodowe czytanie Fredry. Uczestnikami imprezy byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Swoją obecnością zaszczyciły bibliotekę Panie: Barbara Jurkiewicz – pracownik Urzędu Miejskiego w Łapach oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku -Wanda Modzelewska –prezes,  Janina Nos – członek, które przeczytały znane i mniej znane utwory bohatera spotkania. Miłośnicy dowcipu fredrowskiego z wielką uwagą i zainteresowaniem wsłuchiwali się w interpretację wierszy i bajek Fredry, prezentowanych przez zaproszonych gości, do których wykonali kolorowe ilustracje wyeksponowane na wystawie. Nie zabrakło również prezentacji multimedialnej, która przeniosła słuchaczy w epokę romantyzmu, gdzie żył i tworzył hrabia herbu Bończa. Uczestnicy spotkania przynieśli ze sobą książki z utworami Aleksandra Fredry i zeszyty, gdzie mogli otrzymać pamiątkowy stempel promujący Narodowe czytanie. Na zakończenie imprezy czytelniczej, przybyli goście wspólnie odczytali utwór „Paweł i Gaweł”.

Dobrze było sobie przypomnieć dzieła wielkiego komediopisarza, w tak wyjątkowym dniu, kiedy wszyscy i młodzi i starsi z uśmiechem na twarzy i z wielkim rozbawieniem wychodzili z imprezy bibliotecznej.