Spotkania w Bibliotece w ramach Tygodnia Bibliotek 2014

„Czytanie łączy pokolenia” pod takim hasłem odbył się XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Promocja czytania i popularyzacja bibliotek miała na celu zachęcać do częstszego korzystania z miejskich bibliotek. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy w dniach 8-15 maja, zaprosiła do odwiedzenia swojej placówki uczniów klas gimnazjalnych łapskich szkół. W holu biblioteki została zorganizowana wystawa pt. „Biblioteka i bibliotekarze z przymrużeniem oka”, prezentująca m.in. książki, które zawierają opisy bibliotekarzy i bibliotek a także znanych postaci związanych z tym zawodem. 12 maja po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej placówce „Dzień Czytelnika”. W tym dniu dłużnicy mogli zwrócić bez opłat długo przetrzymywane książki, a każdy czytelnik częstowany był cukierkami. Nauczyciele wraz z uczniami mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć „za ladę” Wypożyczalni i Czytelni, poznać księgozbiór, rodzaj gromadzonych zbiorów, zasady udostępniania książek, warsztat bibliograficzny oraz kartoteki. W trakcie spotkania prezentowaliśmy młodzieży zbiory regionalne związanymi z historią i dniem dzisiejszym Ziemi Podlaskiej. Duże zainteresowanie wzbudziła ręcznie pisana Kronika ZNTK im. Marcelego Nowotki stanowiąca materiał archiwalny od 1870 do 1970 roku opracowana przez Stanisława Mierzejewskiego. Spotkanie z radnym Sławomirem Maciejewskim nawiązywało do historii trudnych lat 80-tych i powstawania Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Gdańsku, którego był naocznym świadkiem. Swoje wspomnienia dokumentował oryginalnymi pamiątkami tamtych wydarzeń stanowiące jeden z elementów prywatnej, unikatowej kolekcji Pana Sławomira. Nawiązując do aktualnej sytuacji samorządów lokalnych jako radny, zachęcał młodzież do czynnego uczestnictwa w życiu politycznym i społecznym miasta i reaktywacji Młodzieżowej Rady Miejskiej. Odmiennym tematycznie spotkaniem dotyczącym potrzeby reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia był praktyczny pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez ratownika medycznego Panią Barbarę Jocz-Borowską. Młodzież wykazała się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną aktywnie uczestnicząc w spotkaniu. Byliśmy mile zaskoczeni postawą uczestników i miejmy nadzieję, że swoje umiejętności wykorzystają w sytuacjach zagrożenia życia. Miłym elementem uzupełniającym Tydzień Bibliotek, były pomysłowe prace plastyczne, nawiązujące tematycznie do tegorocznego hasła. Wykorzystamy je do zorganizowania kolejnej wystawy. Oddział dla Dzieci i Młodzieży jak co roku aktywnie włączył się w spotkania z czytelnikami. Swoim milusińskim przygotował m.in.: 8 maja odbyło się ,,Pasowanie na czytelnika”, czyli oficjalne przyjęcie najmłodszych do grona braci bibliotecznej. W uroczystości wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 2 w Łapach. Obejrzały przedstawienie ,,Piraci na Książkolandii” przygotowane przez uczniów SP nr 1, a następnie zostali pasowani na czytelnika. Bibliotekarka dotykając książką ramienia każdego dziecka wypowiadała słowa: ,,Pasuję Cię na czytelnika Biblioteki Publicznej w Łapach”. Następnie wszystkim świeżo upieczonym, małym czytelnikom rozdano prezenty – książeczki wraz z kartą biblioteczną. Kolejnym punktem było spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki i rozmowa na temat powieści Aleksandra Kamińskiego ,,Kamienie na szaniec”. W lekcji bibliotecznej przeprowadzonej 12 maja wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola nr 1 w Łapach. Dzieci dowiedziały się m.in. jaką drogę przebywa książka, aby można ją było wypożyczać, a także jak należy się z nią obchodzić. Wysłuchały również bajeczki pt. Bałagan w bibliotece.   Było dużo zabawy i tyle samo śmiechu, a wszystko to po to, aby książki kojarzyły się dzieciom z przyjemnością i uświadomiły sobie jak ważna rolę odgrywają w życiu każdego z nas. Mamy nadzieję, że spotkania przyczyniły się do podkreślenia roli i znaczenia Biblioteki, a dzieci i młodzież będą chętnie odwiedzać naszą instytucję.