25- lecie wolności – okolicznościowa wystawa w łapskiej bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łapach włączając się w obchody 25-rocznicy zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach parlamentarnych, przygotowała wystawę pt. „Zaczęło się w Polsce…”. Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 r. – odbyły się 4 i 18 czerwca. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele społeczeństwa uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Wyniki wyborów były szokiem dla obu stron. Strona solidarnościowa zdobyła 160 ze 161 przyznanych jej mandatów. Wiele ciekawych i oryginalnych dokumentów i plakatów z tego okresu można obejrzeć na przygotowanej wystawie w holu biblioteki. Większość z nich pochodzi ze zbiorów prywatnych Pana Sławomira Maciejewskiego.
Niezależnie od oceny przemian, jakie nastąpiły po 1989 roku, należy się szacunek i uznanie dla osób, które w tamtym okresie dążyły narażając często zdrowie a nawet życie do zmian ustrojowych w Polsce.