Menu Zamknij

„Razem możemy więcej” – spotkania bibliotekarzy

Ubiegły tydzień w łapskiej bibliotece zapisał się na trwałe w naszej kronice. Przebiegał pod znakiem integracji bibliotekarzy z placówek różnych szczebli, z różnych miejscowości a także z różnych krajów. Jednocześnie świętowaliśmy 65-lecie naszej placówki.
W środę tj. 28 maja (środa) zawitały do nas koleżanki bibliotekarki z dalekiej Gruzji. Pobyt w Łapach był jednym z punktów wizyty studyjnej w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem wizyty jest Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej (CAL) a współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Ubiegły tydzień w łapskiej bibliotece zapisał się na trwałe w naszej kronice. Przebiegał pod znakiem integracji bibliotekarzy z placówek różnych szczebli, z różnych miejscowości a także z różnych krajów. Jednocześnie świętowaliśmy 65-lecie naszej placówki.
W środę tj. 28 maja (środa) zawitały do nas koleżanki bibliotekarki z dalekiej Gruzji. Pobyt w Łapach był jednym z punktów wizyty studyjnej w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem wizyty jest Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej (CAL) a współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Celem projektu jest podniesienie kompetencji w zakresie aktywizacji mieszkańców, animacji środowiska lokalnego, poszerzenie swojej oferty o działania na rzecz grup defaworyzowanych społecznie a zwłaszcza dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców terenów wiejskich. Łapska biblioteka ma duże osiągnięcia w tym zakresie, dlatego też chętnie podzieliłyśmy się swoimi doświadczeniami i praktykami. W spotkaniu uczestniczyła też Magdalena Perkowska-Szymanowicz – dyrektor Ośrodka Przedsiębiorczości w Łapach, która przybliżyła jego działalność. Gruzinki to bardzo sympatyczne i energiczne kobiety. Ich pytaniom nie było końca. Dzięki wspaniałej tłumaczce i obustronnej znajomości języka rosyjskiego, bardzo dobrze rozumiałyśmy się (szkoda tylko, że były ograniczenia czasowe). Będąc w Łapach panie spotkały się też z pracownikami MOPS-u a także CIS-u.
W kolejnym dniu tj. 30 maja (piątek) gościłyśmy bibliotekarki z gminy Łapy, w tym nasze koleżanki z bibliotek szkolnych i sąsiadujących gmin. Spotkanie zorganizowano wspólnie z Biblioteką Powiatu Białostockiego i przebiegało pod hasłem „Razem możemy więcej”. W trakcie spotkania wymieniłyśmy się doświadczeniami i sukcesami ze swojej pracy z czytelnikiem, zarówno tym najmłodszym jak i dojrzałym. Dużo miejsca poświęciłyśmy omówieniu współpracy z wieloma partnerami, bez udziału których, nie dałoby się zrealizować wielu ciekawych przedsięwzięć. Swoje prezentacje przedstawiły Biblioteka w Łapach i Biblioteka Powiatu Białostockiego. Kolejnym punktem było spotkanie z Izabelą Szymańską – historykiem, przewodnikiem turystycznym, bibliotekarzem, która bardzo ciekawie, chociaż wirtualnie, oprowadziła nas po Białymstoku. Miałyśmy też okazję wysłuchać wykładu Katarzyny Makockiej-Wojsiat, terapeutki, konsultantki, specjalistki terapii uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jej wykład pt.” Słowo w przestrzeni ciszy – o terapeutycznych właściwościach świata” zrobił duże wrażenie na słuchających. Okazuje się, że wpływ książki i słowa drukowanego na człowieka pozostaje nadal w centrum zainteresowań psychologów, socjologów i innych. Z okazji 65-lecia Biblioteki w Łapach w imieniu dyrektora Książnicy Podlaskiej Jana Leończuka, Małgorzata Rokicka-Szymańska kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego złożyła serdeczne gratulacje i wyrazy serdeczności. Pani dyrektor Józefie Bajdzie i zespołowi życzyła zdrowia, sił, satysfakcji i wytrwałości w realizacji celów oraz nieustannego uznania władz samorządowych i czytelników.
Mamy nadzieję, że minione dni okażą się niezapomniane dla wszystkich uczestników spotkań w łapskiej bibliotece.

 

Skip to content