Wystawa w łapskiej bibliotece pt. „…I ruszył Piłsudski z wojskiem na Warszawę…”

Biblioteka Publiczna w Łapach włączając się w obchody 100. rocznicy Czynu Legionowego przygotowała wystawę pt. „…I ruszył Piłsudski z wojskiem na Warszawę…” Sto lat temu, 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z krakowskich Oleandrów Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, która dała początek Legionom Polskim.

pt. „…I ruszył Piłsudski z wojskiem na Warszawę…” Sto lat temu, 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z krakowskich Oleandrów Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, która dała początek Legionom Polskim. Skupiały one w sobie oddziały Strzelca, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie na terenie zaboru austriackiego. W szczytowym okresie rozwoju na jesieni 1915 r. w Legionach służyło ponad 16 tys. żołnierzy. Strzelcy, którzy wkrótce stali się żołnierzami Legionów Polskich byli przysłowiową iskrą rzuconą na proch. Ich ofiarna dwuletnia walka z Rosją na frontach I wojny światowej doprowadziła do stopniowego rozszerzenia kręgu poczynań niepodległościowych, co wraz ze zgodnym z przewidywaniami Piłsudskiego zakończeniem wojny, przyniosło wolność Polsce. Wiele ciekawych i oryginalnych materiałów z tego okresu można obejrzeć na przygotowanej wystawie w holu biblioteki, niektóre z nich pochodzą ze zbiorów prywatnych Pana Sławomira Maciejewskiego. Wśród eksponatów naszej wystawy znalazły się odznaczenia wojskowe, fotografie, pocztówki okolicznościowe oraz unikatowe czasopisma i książki z okresu Legionów Polskich.

Zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy w godzinach otwarcia Biblioteki.