“Wielokulturowość – jesteśmy na tak!!!”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji  skierowanej do dzieci “Wielokulturowość – jestem na tak!”, zainicjowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. Celem projektu było promowanie wielokulturowości,w tym poznanie odmiennych tradycji i kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnych obyczajów.

6 sierpnia br. przeprowadzliśmy zajęcia zgodnie z przygotowanym przez FRSI scenariuszem opartym o książkę : „Apetyt na Meksyk. Familia”. Dzięki prezentacji mutimedialnej odbyliśmy wirtualną podróż do Meksyku. Pokazaliśmy dzieciom ten niezwykle ciekawy kraj,  zwracając uwagę na jego położenie geograficzne, przyrodę, zabytki historyczne i sztukę kulinarną. Opowiedzieliśmy historię bohaterów książki  Any i Antonia – ich wspólne rodzinne przygotowania do obchodów Święta Zmarłych. Zapoznaliśmy się z niektórymi słówkami: Buenos dias, adios, hola, si, por favor, gracias. Po teoretycznej części przyszedł czas na zajęcia plastyczne. Dzieci miały za zadanie przedstawić to czego dowiedziały się o Meksyku, projektując polsko-meksykańską walizkę pełną pamiątek. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie drobiazgi można przywieźć z Polski a jakie z Meksyku.

Na koniec zajęć wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Dzięki spotkaniu wszyscy dowiedzieliśmy się czegoś nowego i interesującego. Meksyk okazał się być niezwykle ciekawym krajem.