Podlasie w okresie okupacji sowieckiej i niemieckiej – spotkanie z ks. Józefem Łupińskim

10 października łapska biblioteka zaprosiła niecodziennego gościa dr nauk humanistycznych, adiunkta na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu kard. S. Wyszyńskiego, rodowitego mieszkańca Łap, ks. profesora Józefa Łupińskiego. Licznie zgromadzona publiczność miała niebywałą okazję poznania najnowszej publikacji w opracowaniu ks. Józefa pt. „Życie codzienne pod okupacją sowiecką i niemiecką. Dziennik ks. Mariana Lisa”. Opis codzienności okupacyjnej ukazany przez ks. Lisa składa się z notatek spisywanych codziennie lub rzadziej, począwszy od 6 października 1939r. do 13 sierpnia 1944r. W swojej książce bardzo szczegółowo opisuje okupacyjną codzienność, ukazuje postawy i wzajemne relacje Polaków, Żydów, Rosjan i Niemców na terenach Podlasia i Północnego Mazowsza. Ks. Józef w żywy i zajmujący sposób przedstawił przybyłym na spotkanie trudne i ciężkie życie codzienne mieszkańców Lubotynia w czasach wojennej zawieruchy. Według prelegenta publikacja ks. Lisa jest wyjątkowo cenna ze względu na dotychczasowy brak dzienników pisanych w okresie okupacji sowieckiej. Uzupełnieniem poruszanej tematyki były osobiste wspomnienia mieszkanek Łap p. Danuty Skibko i p. Marii Maliszewskiej, które były świadkami tych niełatwych lat. Przybyli goście mieli okazję poznać nieznane i ciekawe wątki z okupacyjnej historii naszego miasta.Po zakończeniu spotkania zebrani mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji oraz uzyskania egzemplarza książki z pamiątkowym wpisem autora.