Wizyta studyjna w łapskiej bibliotece – „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy przystąpiła do Program grantowego „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” i otrzymała dotację na organizację wizyty studyjnej pt. „W partnerstwie możemy więcej – współdziałając zwiększamy swój potencjał”. Organizatorem Programu, na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Program jest realizowany w ramach projektu Program Rozwoju Bibliotek w Polsce, wspieranego przez Global Libraries – przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates. Partnerem i grantobiorcą Fundacji w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zaś Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

29 października 2014r. w łapskiej bibliotece odbyła się wizyta studyjna, w której wzięli udział przedstawiciele władz samorządu gminy, pracownicy samorządowi, bibliotek, organizacji pozarządowych i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaproszeni goście to osoby szczególnie zainteresowane promowaniem partnerstwa biblioteki z organizacjami i instytucjami w środowisku lokalnym, pracujące z seniorami, zajmujące się organizacją wolontariatu, działań międzypokoleniowych i społecznych. Wystąpieniem dyr. biblioteki Józefy Bajdy, przewodniczącej Okręgu Podlaskiego SBP Bożeny Cylko, oraz prezes Stowarzyszenia UTW Wandy Modzelewskiej rozpoczęliśmy spotkanie. Prezentacja multimedialna dotyczącą działalności biblioteki na rzecz środowiska lokalnego z uwzględnieniem działalności powstałego przy bibliotece Uniwersytetu Trzeciego Wieku przypomniała zebranym o wielu wspólnie organizowanych projektach. Ciekawym elementem wizyty były warsztaty sekcji rękodzieła artystycznego UTW, podczas których uczestnicy poznali techniki pracy studentów i własnoręcznie wykonywali efektowne przedmioty. Prelekcja psycholog „Dlaczego warto inwestować w seniorów” spowodowała żywą dyskusję sprzyjającą dzieleniu się osobistymi doświadczeniami i wymianie informacji jak również spostrzeżeń i poglądów dotyczących działań na rzecz osób starszych. Wizytę studyjną uważamy za udaną ponieważ przyczyniła się do rozpowszechniania dobrych praktyk w środowisku lokalnym, natomiast słuchacze UTW utwierdzili się w przekonaniu, że ich dotychczasowa działalność jest dostrzegana i doceniana. Dostaliśmy wiele słów uznania za organizację spotkania oraz potrzebę kontynuacji kolejnych tego typu projektów.