Tydzień Edukacji Globalnej w Bibliotece Publicznej w Łapach. Wyprawa do Indii z Anną Puchalską

20 listopada br w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbyło się spotkanie w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (który trwa od 15 do 23 listopada). Akcja realizowana jest pod patronatem Rady Europy i polega na zaangażowaniu się w działanie z zakresu edukacji globalnej.Na czym polega edukacja globalna? Na kształceniu obywatelskim, które uświadamia istnienie zjawisk i rzeczy łączących ludzi i miejsca. Z całą pewnością jednym z jej ważniejszych zadań jest wyjaśnianie problemów współczesnego świata i wyzwań z tym związanych. To doskonała okazja, aby porozmawiać o innych krajach i ich kulturach, a także o więzi, jakie łączą nas z ludźmi na całym świecie.

W naszej bibliotece gościliśmy panią Annę Puchalską – psycholog, wolontariuszkę, podróżnika. Pani Ania podczas spotkania zabrała nas w podróż do niezwykłego i odległego kraju jakim są Indie. Uczestnicy mieli szansę obejrzeć liczne zdjęcia, które przedstawiały miejsca i ludzi odwiedzane przez panią Anię. Okazało się, że choć w tym kraju panuje bieda, to kultura jest niezwykle bogata i barwna. Publiczność z wielką uwagą wysłuchała opowieści o każdym elemencie życia w Indiach, począwszy od religii, rozwarstwieniu społecznym, tradycjach urodzinowych, ubiorze, potrawach, a kończąc na codziennych obowiązkach (pranie i higiena). Dzieci zasypywały prowadzącą niezliczoną ilością pytań. Pani Ania przede wszystkim przypomniała nam jak ważne jest to aby szanować  to co się ma, nawet jeśli jest to niewiele – bo na świecie są miejsca, gdzie ludzie mają o wiele mniej.

Spotkanie było niezwykle zajmujące i czas upłynął nam w mgnieniu oka. Cieszymy się, że uczestnicy mieli okazję posłuchać o tym jak żyją dzieci w innym kraju. A może któregoś z uczniów zainspiruje to do odkrywania odległych zakątków świata?

Dziękujemy serdecznie pani Annie Puchalskiej, za przybycie i podzielenie się swoimi wspomnieniami, a także Szkołom Podstawowym  Nr 1 i Nr 2 w Łapach za udział w Tygodniu Edukacji Globalnej .