Massimo Gramellini – „Niech ci się coś pięknego przyśni”

W kwietniowe, czwartkowe popołudnie, sympatycy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się jak to mają w zwyczaju, w bibliotece aby porozmawiać o ….? książce. Tym razem była to powieść Massimo Gramellini’ego – „Niech ci się coś pięknego przyśni”.

Jest to historia chłopca, którego matka zmarła, gdy miał dziewięć lat. Massimo zmuszony jest wychowywać się w świecie, w którym nie ma miejsca na miłość i wzajemne zrozumienie. Mieszkając z ojcem, który go nie rozumie i z nianią, która nie potrafiła okazać mu żadnych uczuć, znajduje ucieczkę w świat marzeń i wyobraźni. Kierując się sugestią mamy, która przed snem mówiła mu do ucha – „Niech ci się coś pięknego przyśni” koncentruje się na drobnych przyjemnościach. Niestety, czas beztroski mija szybko i z czasem Massimo musi na nowo nauczyć się żyć w rzeczywistym świecie, który rządzi się swoimi prawami. Musi zagłuszyć w sobie żal i nauczyć się kochać. Klubowiczki stwierdziły, że książka ta choć napisana dość prostym językiem, ma w sobie jakiś urok, coś, co zachwyca, porusza i zapada w pamięć. Lektura warta przeczytania. Na następnym spotkaniu będziemy omawiać „Jeśli doczekam jutra” Schapelle Corby, Kathryn Bonella.