„Osoby starsze jako klienci i konsumenci” – wykład Emilii Kramkowskiej

W dniu 11.02.2016r. członkowie UTW uczestniczyli w wykładzie przeprowadzonym przez dr Emilię Kramkowską pracownika Uniwersytetu w Białymstoku pt. „Osoby starsze jako klienci i konsumenci”. Dowiedzieliśmy się, że nasze społeczeństwo starzeje się a od lat 90-tych staje się coraz bardziej konsumpcyjne. Prowadzone we Francji badania nad typologią seniorów (60-65 lat) wyodrębniły następujące typy:
– zdrowy koneser (wyjeżdża na wycieczki, wczasy, korzysta z dóbr kultury wysokiej)
– zdrowy samotnik
– chory ale nie izolujący się senior
– chory samotnik
Natomiast polskie badania wyróżniły:
– osoby mające trudności finansowe, oszczędzające i ograniczające potrzeby
– osoby o niskim poziomie aspiracji ze względów materialnych i wydatków nakierowanych na zdrowie
– osoby starsze ceniące wartości materialne, równocześnie mające aspiracje kulturalne
– osoby posiadające wysokie aspiracje materialne
Prowadzono również badania nad stereotypami postrzegania seniorów przez ogół społeczeństwa, zaobserwowano:
– dyskryminację seniorów wynikającą z długości czasu, którą należy im poświęcać (np. podczas zakupów, wizyt u lekarza, itp.)
– brak uwagi społeczeństwa na potrzeby seniorów
– ufność osób starszych wobec nieznajomych
– nieznajomość prawa przysługującego seniorom
Obecnie zachodzą już zmiany na korzyść osób starszych. Seniorzy mają coraz więcej pieniędzy i wydają je na dobra materialne, a rynek oferuje wiele artykułów i usług o niskich cenach. Zauważyć również można pozytywną zmianę społeczeństwa w postrzeganiu osób starszych.
W drugiej części spotkania studenci UTW wysłuchali krótkiej informacji kierownika referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim Pani Anny Krysztopik na temat wiosennych porządków na posesjach, regulaminu utrzymywania czystości i poradnictwa dotyczącego segregacji odpadów.

UTW