XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Oddziale dla Dzieci

Od 8 do 15 maja trwał XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Program ten miał na celu podkreślenie roli biblioteki w naszym życiu i w naszym środowisku oraz jej zadania w procesie edukacji, kultury i nauki. Tydzień Bibliotek to czas na promocję czytelnictwa i zainteresowania książką w szerokich kręgach naszego społeczeństwa, jak również na podnoszenie prestiżu biblioteki i zawodu bibliotekarza.
Imprezą inauguracyjną rozpoczynającą Tydzień Bibliotek w Oddziale dla Dzieci było Pasowanie na Czytelnika, a tym samym poszerzenie grona naszych potencjalnych odbiorców. W tych szczególnych dniach liczne grupy przedszkolaków i uczniów ze szkół i przedszkoli w Łapach oraz z terenu naszej gminy wraz z wychowawcami odwiedzały naszą bibliotekę. W trakcie spotkań dzieci miały okazję zapoznania się z ideą Tygodnia Bibliotek, zwiedzenia zakamarków naszej placówki, wysłuchania niezwykłej interpretacji wierszy i bajek w wykonaniu zaproszonych wcześniej gości. Nie zabrakło również zabaw z wykorzystaniem książki w roli głównej. Ponadto nasi mali widzowie mogli poczuć się jak w prawdziwym kinie oglądając projekcje filmowe opowiadające niezwykłe historie różnych bohaterów. Sami zainteresowani, czyli dzieci również przedstawiły swoje części artystyczne, które zostały nagrodzone ogromnymi brawami oraz drobnymi upominkami.

Podczas XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyło się także podsumowanie konkursu plastycznego ph. Malowane pieśniami patriotycznymi organizowanego przez Książnicę Podlaską, Bibliotekę Powiatową i Starostwo Powiatu Białostockiego. Specjalnie powołana komisja wyłoniła 3 nagrody główne: Paweł Filonik – Sz. Podst. w Łupiance Starej, Wioleta Łupińska  – Zespół Szkół w Płonce Kościelnej, Natalia Kulwicka – Zespół Szkół w Płonce Kościelnej,  3 wyróżnienia: Patrycja Karpowicz – Sz. Podst. w Łupiance Starej, Konrad Jaworowski – Sz. Podst. w Łupiance Starej, Natalia Wojewódzka –Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łapach. Wszyscy zostali nagrodzeni upominkami. Ponadto trzy pierwsze miejsca wezmą udział w dalszych eliminacjach powiatowych.

Każde z tych spotkań odbywających się w ramach Tygodnia Bibliotek było bardzo ciekawe, inspirujące i otwarte na dalszą współpracę, za co serdecznie dziękujemy wszystkim przedszkolakom, uczniom, wychowawcom, rodzicom i dziadkom.

Słowa podziękowania kierujemy do:

– Przedszkola Nr 1 , Nr 2, Szkoły Podstawowej Nr 1, Nr 2 , Katolickiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej w Łupiance Starej, Zespołowi Szkół w Płonce Kościelnej, Świetlicy Socjoterapeutycznej w Łapach.