Z wizytą w Warszawie – słuchacze UTW zwiedzają w stolicę

W dniu 17 maja 2016 r. studenci UTW w Łapach wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Pogoda nam nie sprzyjała, ale nie przeszkodziła w zwiedzaniu. Pierwszym punktem było Muzeum Narodowe. Obejrzeliśmy dzieła znanych malarzy, takich jak Matejko, Chełmoński, Wyczółkowski, Malczewski, Mehoffer i innych. Zrobiły na nas wrażenie dzieła Canaletta, który w sposób fotograficzny przedstawiał dawną Warszawę. Jego obrazy zostały wykorzystane przy odbudowie zniszczonej podczas wojny stolicy. Co ciekawe, dowiedzieliśmy się także wielu szczegółów z prywatnego życia artystów. Następnie przejechaliśmy na Stare Miasto, gdzie zwiedzaliśmy Zamek Królewski, który całkowicie zniszczony w czasie II Wojny Światowej, został odrestaurowany. Obejrzeliśmy wnętrza zamku – przepiękne sale takie jak: Sala Rady, Sala Rycerska, Sala Wielka, Sala Tronowa oraz przedpokój przed Salą Wielką, zwany też Wielką Antyszambrą. Służył jako poczekalnia przed audiencją u króla. Natomiast Sala Senatorska należy do najwspanialszych sal Zamku. W niej uchwalono Konstytucję 3 maja 1791 roku. Obecnie odbudowano ją na podstawie rysunków przedstawiających wygląd tego pomieszczenia sprzed okresu zniszczenia. Oryginalny jest fotel królewski oraz fragmenty dekoracji zaplecka i baldachimu tronowego. Ze Starego Miasta udaliśmy się na Żoliborz, odwiedziliśmy Kościół pw. Św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób bł. Jerzego Popiełuszki – kapłana Solidarności. Ostatnim punktem naszej wycieczki był spektakl w Teatrze Komedia pt. „Ostra jazda”. Sztuka bardzo śmieszna, pełny relaks. Około północy byliśmy już w Łapach – zmęczeni lecz szczęśliwi i pełni wrażeń po wycieczce.

UTW