Jojo Moyes – “Zanim się pojawiłeś”

W ostatni czwartek miesiąca września rozpoczęłyśmy kolejny sezon spotkań DKK w łapskiej bibliotece. Po wakacyjnej przerwie dołączyły do nas dwie nowe miłośniczki literatury. Miejmy nadzieję, że tendencja zwyżkowa nas nie opuści i poszerzymy swoje grono o następne osoby. Zapraszamy!
Nasze spotkanie tym razem przebiegało inaczej niż zwykle. Zaczęłyśmy od fotograficzno-sprawozdawczej relacji z Literackiego Woodstoku, który odbył się w tym roku we Wrocławiu. Europejska Stolica Kultury gościła około tysiąca miłośników literatury z Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski a uczestnictwem w zlocie zostało uhonorowane dziesięciolecie istnienia DKK. Zlot obfitował w wiele ciekawych wydarzeń m.in. spotkania z pisarzami, publiczne czytania i koncerty, podczas których poznawano się i wymieniano doświadczeniami. W czasie zlotu odbyło się też pierwsze, nieoficjalne wykonanie hymnu książki. Nasze klubowiczki z zainteresowaniem wysłuchały relacji, obejrzały zdjęcia i… zazdrościły nam wyjazdu, a my żałowałyśmy, że nie mogłyśmy ich wziąć ze sobą. Postaramy się następnym razem! Kolejnym, tradycyjnym punktem naszego spotkania była dyskusja na temat książki, którą przeczytałyśmy jeszcze przed wakacjami a lekturę połączyłyśmy z wyjazdem do kina i obejrzeniem ekranizacji. Powieścią, o której mowa jest książka Jojo Moyes “Zanim się pojawiłeś”. Główna bohaterka Lou Clark z dnia na dzień traci pracę w kawiarni. Znajduje kolejną w domu państwa Traynorów, w której zostaje zatrudniona do opieki nad sparaliżowanym Willem, opryskliwym, rozgoryczonym i nieuprzejmym młodym mężczyzną, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku staje się kaleką. Relacje między dwojgiem młodych ludzi są bardzo napięte, jednak z czasem zaczynają stopniowo łagodnieć, przeradzając się w swoistego rodzaju zauroczenie. Dyskutowałyśmy o relacjach między bohaterami książki, wskazując jak bardzo życie może zmienić się w ciągu krótkiego czasu. Mówiłyśmy o emocjach, które towarzyszyły nam podczas czytania powieści i stwierdziłyśmy, chociaż nie wszystkie, że jest to mądra lektura, która przyniosła wiele wzruszeń i refleksji, a jednocześnie powieść z przesłaniem, mówiącym, że każdy z nas powinien mieć prawo wyboru i decydowania o samym sobie. A film? No cóż, jak to zwykle bywa, nie jest tak dobry jak książka, jednak warto go obejrzeć. Następne spotkanie 27 października (ostatni czwartek) godz. 18:00, a omawianą lekturą będzie powieść Haruki Murakamiego „Po zmierzchu”.