”Wbrew zakazom – 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego”- wystawa w łapskiej bibliotece

„Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zwracam się dziś do was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do was w sprawach wagi najwyższej.[…]. Rada Państwa wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju”. Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Rankiem 13 grudnia w państwowej telewizji zamiast lubianego przez dzieci “Teleranka” pojawił się Wojciech Jaruzelski i ogłosił powołanie WRON (Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego). W związku z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zaprasza do oglądania wystawy pt. ”Wbrew zakazom – 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego”. Prawdziwym celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez “Solidarność”. Ekspozycja zawiera archiwalne gazety z 1981 roku, oryginalne druki ulotne, wydawnictwa drugiego obiegu, odznaki oraz stemple zakładowe. Wystawa wzbogacona została o oryginalne eksponaty pochodzące z prywatnych zbiorów Sławomira Maciejewskiego. Zainteresowanych ekspozycją zapraszamy do oglądania w godzinach otwarcia biblioteki.