Sabina Alicja Kowalewska – spotkanie z poezją regionalną w bibliotece

Wieczór poetycki z Sabiną Alicją Kowalewską zgromadził 20 marca w łapskiej bibliotece wielu miłośników jej twórczości. Życie poetki związane jest z wieloma miejscami zamieszkania w kraju i za granicą. Po długim pobycie w Kanadzie wróciła do ojczystego kraju i osiadła na Podlasiu. Poezja Pani Alicji pisana jest w odruchach chwili, z potrzeby serca, konieczności wypowiedzenia tego co boli, wzrusza, zasmuca a czasami cieszy. W tomiku „..z bezsennych nocy” napisała o sobie „Moje słowa są proste, zwykłe, rymowane – niemodne, ale myślę, że łatwe do przyjęcia, zrozumienia. Z serca do serca…”. W dużej części twórczości Pani Alicji możemy znaleźć ogromne umiłowanie Boga i Maryi, a także wiersze poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II, zebrane w zbiorku poezji pt. „Zawsze będziesz Źródłem”. Duchowa potrzeba osobistego przeżycia tajemnicy objawień była inspiracją do odwiedzenia miejsc kultu religijnego m.in.: Guadelupe czy Lourdes., a oglądając zdjęcia i film z tej niezwykłej pielgrzymki mogli w niej uczestniczyć wszyscy zebrani. Nie tylko poezja znalazła miejsce w sercu naszego gościa, dość pokaźną jego część stanowi także muzyka poważna, w szczególności muzyka Fryderyka Chopina. Emigracja i tęsknota za krajem rodzinnym spowodowała, iż wiele wierszy poetki przepełnionych jest ciepłem rodzinnego domu, pięknem ojczystego pejzażu i zapachem łąk. W spotkaniu czynny udział wzięły studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które z wielkim zaangażowaniem czytały wiersze naszego gościa. Pani Alicja już od pierwszych chwil ujęła swoją osobowością uczestników spotkania, którzy wsłuchiwali się w słowa autorki, pięknie czytającej swoje teksty i opowiadającej o życiu prywatnym i początkach swojej drogi literackiej.
„To, co w życiu przeżywałam
radość, smutek, przygnębienie
słowa proste spisywałam
by zostały na wspomnienie”
W słowach tych zawiera się cała prawda o życiu i twórczości Pani Sabiny Alicji Kowalewskiej.