„Odkrywamy Łapy na nowo” – rozmowy o historii cz.9

Cykl spotkań w bibliotece „Odkrywamy Łapy na nowo – rozmowy o historii” nabiera rozpędu. Wystarczy tylko dobrze rozejrzeć się wokół siebie i zobaczyć historię nie tylko w przedmiotach, książkach czy dokumentach, ale także w ludziach, którzy nas otaczają. Każdy człowiek nosi w sobie fascynującą historię – niepowtarzalne i zupełnie wyjątkowe dzieje swojego życia, to niezwykłe świadectwo czasu, który bezpowrotnie minęło, ale wciąż żyje we wspomnieniach. Zbieranie relacji ustnych jest wspaniałą, niepowtarzalną przygodą, dlatego na kolejne „rozmowy o historii”, które odbyły się 27 maja 2017roku zaprosiliśmy niecodziennych gości w osobach panów Mieczysława Francke i Witolda Porowskiego. Z Panem Francke kontynuowaliśmy rozmowę o jego życiu i pracy z lat przedwojennych, jak również z czasów sowieckiej i niemieckiej okupacji miasta. Opowiadał o ludziach, zdarzeniach i ciekawostkach z życia codziennego, którego był świadkiem. Wspominał swoje aresztowanie przez Niemców i brawurową ucieczkę, która najprawdopodobniej uratowała go od śmierci. Drugi nasz gość, Pan Witold Porowski, były nauczyciel, wspominał historię rodziny Lerbachów, którzy to mieszkając w domu przy zbiegu ulic 3-go Maja i Nilskiego – Łapińskiego mieli okazję gościć u siebie Józefa Piłsudskiego. Pokazywał przybyłym na spotkanie seniorom liczne pamiątki i barwnie opisywał związanie z nimi zdarzenia. Obaj panowie przekazali w swoich wspomnieniach pokaźną dawkę historii mówionej ale nie tylko. Dokumenty, zdjęcia, wycinki prasowe i inne pamiątki, po zeskanowaniu i opracowaniu wzbogacą Dokumenty Życia Społecznego, które są dostępne na stronie internetowej biblioteki //www.bibllapy@wp.pl“>www.bibllapy@wp.pl . Pamiętajmy, że relacje ustne są nieocenionym źródłem dla rekonstrukcji naszej „najbliższej historii”: historii ludzi, zdarzeń, miasteczka, ulicy.