,,Życie jest cudem. Zawsze…” – wspomnienie o Danucie Szaflarskiej

W ramach XIV Tygodnia Bibliotek przebiegającego pod hasłem ,,Biblioteka. Oczywiście!” w piątek 12 maja, zostało zorganizowane spotkanie filmowo-muzyczne. Po Annie German i innych polskich muzykach przyszedł czas na aktorkę, Danutę Szaflarską, jedną z największych gwiazd polskiego kina. Odeszła od nas w lutym bieżącego roku, w wieku 102 lat zostawiając po sobie ogromny dorobek filmowy. Studentom UTW została przedstawiona prezentacja multimedialna o życiu i twórczości pani Szaflarskiej. Następnie wyświetlono film w którym głównym bohaterem są piosenki z czasów niemieckiej okupacji – piękne, patriotyczne, satyryczne. Danuta Szaflarska zagrała w nim główną rolę – Halinę Tokarską. Ten pierwszy polski obraz pełnometrażowy został nakręcony po II wojnie światowej – w 1946 roku. Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie ile emocji i wzruszeń przynosi piosenka, która w czasie wojny była często otuchą i pocieszeniem. Utwory takie jak Czerwone jabłuszko, Kto handluje ten żyje czy Siekiera, motyka śpiewane w okupowanej Warszawie, na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki. A ich melodie będziemy nucić jeszcze długo.