Jak co roku w dniach 8–15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek. To ogólnopolska akcja, której celem jest promocja czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, jej twórcą jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy wraz z filiami w Daniłowie Dużym, Płonce Kościelnej i Uhowie również aktywnie włączyła się w jego obchody, organizując spotkania, konkursy, warsztaty, zajęcia. Każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś dla siebie.
Jak co roku w dniach 8–15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek. To ogólnopolska akcja, której celem jest promocja czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, jej twórcą jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy wraz z filiami w Daniłowie Dużym, Płonce Kościelnej i Uhowie również aktywnie włączyła się w jego obchody, organizując spotkania, konkursy, warsztaty, zajęcia. Każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś dla siebie. Już na początku maja została zorganizowana wystawa poświęcona 100-leciu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pt. „Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich inicjatorem nowoczesnej myśli bibliotekarskiej”. Jej celem było przypomnienie wartości, znaczenia i roli Stowarzyszenia w ciągu swojej 100-letniej działalności.
Dorośli odbiorcy biblioteki mogli wziąć udział w spotkaniu filmowo-muzycznym poświęconym Danucie Szaflarskiej. Uczestnicy poznali bliżej życie i twórczość aktorki, a także obejrzeli pierwszy polski obraz pełnometrażowy nakręcony po II wojnie światowej, w którym zagrała ona główną rolę. Spotkanie z panią Elżbietą Karczewską to także propozycja skierowana do tej grupy odbiorców, a poświęcone ono było twórcy języka esperanto, Ludwikowi Zamenhofowi. Prelegentka z dużym zaangażowaniem poprowadziła prezentację na temat historii języka i jego pomysłodawcy. Przedstawiła szeroką działalność ruchu esperanckiego na świecie oraz zachęciła uczestników do nauki tego języka, który jest najlepszym środkiem do nawiązywania turystycznych i przyjacielskich kontaktów z ludźmi. Słuchacze i sympatycy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu bibliotekarki Marty Kozłowskiej pt. „Czytanie leczy”. Uczestnicy usłyszeli o leczniczej wartości czytania, ale też mogli przekonać się o niej na własnej skórze, słuchając bajki relaksacyjnej.
Na najmłodszych czytelników i odbiorców biblioteki czekało nie mniej atrakcji. Spotkanie z lekarzem weterynarii Wojciechem Pilawskim, który przybył w towarzystwie żółwia to był niewątpliwy hit. Dzieciaki były oczarowane żółwiem, a dodatkowo uświadomiły sobie, jak dużą odpowiedzialnością jest posiadanie jakiegokolwiek zwierzątka w domu. Piknik literacki to kolejna atrakcja, podczas której najmłodszych czekało ognisko, czytanie książek, literackie podchody, zagadki, rebusy. Zajęcia z książką podróżniczą cieszyły się również dużą popularnością. W czasie ich trwania dzieci odbyły fascynującą podróż do Meksyku, Maroko, pełną kolorów, zapachów, dobrego jedzenia, a przy okazji poznały różne środki lokomocji. Odbyły się także warsztaty biblioteczne: pierwsze z nich były podsumowaniem cyklicznych spotkań z najmłodszymi, a drugie nosiły tytuł „Wiślanym szlakiem” i ich celem było poznanie przez dzieci różnych regionów Polski, zwyczajów i tradycji regionu. Jednak dzieci najbardziej lubią konkursy. Ich także nie zabrakło w propozycjach biblioteki. Konkurs recytatorski ph.: „Płynie Wisła, płynie”, w związku z obchodzonym w bieżącym roku Rokiem Wisły oraz konkurs plastyczny „Superowa zakładka do książki” cieszyły się dużą popularnością.
Do młodzieży biblioteka wyszła z propozycją warsztatową. Spotkanie „LUBIĘ TO W BIBLIOTECE” prowadzone przez panią Urszulę Chomik–Kraszewską, dzięki ćwiczeniom dykcyjnym i artykulacyjnym, miało za zadanie usprawnić aparat mowy. Zaś kolejne warsztaty „Sklejki poetyckie” zaczęły cykl realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty poprowadził historyk, kustosz Muzeum Wojska w Białymstoku oraz pomysłodawca projektu – Marcin Koziński. Spotkanie miało na celu kształtowanie twórczego myślenia, rozwój wyobraźni i obalenie mitu, że poezja jest czymś niedostępnym. „Czytać, nie czytać – oto jest pytanie…” to temat spotkania z panią Iwoną Jaźwińską. Długoletnie doświadczenie pedagogiczne pani Iwony, umożliwiające wspaniały kontakt z młodzieżą oraz jej osobiste zaangażowanie w podejściu do poruszanego tematu, sprawiło, że spotkanie było naprawdę ciekawe i inspirujące.
Tydzień Bibliotek za nami, ale biblioteka wciąż stoi otworem dla każdego. Już 3 czerwca (sobota) zapraszamy na Noc Bibliotek, jak zawsze pełną atrakcji i niespodzianek.