Łapski akcent na Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji IFLA

,,Potrzebujemy bibliotek, by mieć bardziej wykształconych obywateli, którzy będą umieli dzięki temu bardziej niezależnie myśleć” – powiedział wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podczas inauguracji kongresu.

W dniach od 19 do 25 sierpnia br. we Wrocławiu odbył się 83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA we Wrocławiu. Kongres to najważniejsze na świecie wydarzenie dotyczące bibliotekarstwa, informacji naukowej i zarządzania wiedzą. Tegoroczny odbył się pod hasłem „Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo”. Umożliwił poznanie trendów rozwojowych współczesnego bibliotekarstwa i doświadczeń innych krajów. Udział wzięło około 3000 osób z ponad 130 krajów.

W prawidłowym przebiegu Kongresu pomagali wolontariusze ze wszystkich kontynentów. Po raz pierwszy wolontariuszami byli ludzie zróżnicowani pod względem narodowościowym, kulturowym i religijnym. Warunkiem była dobra znajomość języka obcego. Na kongresie pracowało ponad 200 wolontariuszy. Województwo podlaskie reprezentowały dwie wolontariuszki. Jedną z nich była Urszula Bujno, pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy, która w trakcie pracy posługiwała się językiem niemieckim i angielskim. Do zadań wolontariuszy należało m.in.: udzielanie wszelkich informacji związanych z wydarzeniami kongresu, filmowanie spotkań i imprez, liczenie gości w salach konferencyjnych, obsługa szatni, dystrybucja materiałów konferencyjnych, czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników jak również pomoc przy prezentacjach. Był także czas na zwiedzanie Wrocławia i udział w spotkaniach integracyjnych i wymianę doświadczeń. Niezapomniane przeżycia, poznanie nowych ludzi, ich pasji, stylu życia i ubierania na długo pozostaną we wspomnieniach.

Warto uczestniczyć w wolontariacie gdyż jest to inspiracja i motywacja do rozwoju osobistego i ciągłej pracy nad sobą.