Bibliotekarz ambasadorem kultury – warsztaty

„Rozwój kompetencji osobistych: bibliotekarz ambasadorem kultury – savoir vivre w pracy” – oto temat warsztatów dla bibliotekarzy, które 12 kwietnia 2018r. odbyły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy. Zostały one zorganizowane wspólnie z Książnicą Podlaską oraz Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego. Prowadziła je Renata Wrona – trenerka rozwoju osobistego, trenerka biznesu, coach ICF, autorka książek. W trakcie spotkania Małgorzata Rokicka-Szymańska, przewodnicząca Zarządu SBP przekazała paniom informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2017 roku oraz przedstawiła plany działania Stowarzyszenia na 2018 rok. Dzisiejsze czasy stawiają przed bibliotekami nowe zadania i wyzwania. Muszą one urozmaicać swoją ofertę, wpisując się w koncepcję edukacji ustawicznej. Mają być miejscem rozwoju życia kulturalnego oraz budowania więzi międzypokoleniowych i społecznych. Dlatego w pracy bibliotekarza ważna jest nie tylko zdobyta wiedza i kompetencje, ale również nieustanny rozwój osobisty, podnoszenie kwalifikacji zawodowych czy kreatywność. Ale chyba najważniejszy jest sposób podejścia do czytelnika, właściwe odczytywanie jego potrzeb, pomoc przy trafnym wyborze lektury. Istotną rzeczą jest też poczucie własnej wartości pracownika biblioteki, jego kultura osobista i prezentowany wizerunek. Te wszystkie czynniki determinują sposób postrzegania bibliotekarza zarówno na gruncie zawodowym, jak i towarzyskim. Wiedzą z zakresu tych właśnie zagadnień podzieliła się z uczestniczkami spotkania Pani Renata. Szybko i łatwo nawiązała z nami kontakt, chętnie i wyczerpująco odpowiadała na pytania. Udzieliła wielu praktycznych rad i wskazówek. A działo się to w zaciszu biblioteki, w miłej, wręcz przyjaznej atmosferze, w którą idealnie wpisały się smaki pysznych ciastek oraz unoszący się nad wszystkim zapach kawy i herbaty.