Herbert wciąż nieodkryty

W związku z tym, że 8 maja rozpoczął się XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, a także w nawiązaniu do ustanowionego przez Sejm RP i obchodzonego właśnie Roku Zbigniewa Herberta, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zorganizowała spotkanie pt.: „Przesłanie Pana Herberta…”. Poprowadziła je Pani Iwona Jaźwińska. Zbigniew Herbert to niewątpliwie jeden z najbardziej znaczących polskich poetów XX wieku. Gruntownie wykształcony erudyta o niezwykle skomplikowanej biografii. W życiu ważne były dla niego trzy zasady: prawda, dobro i piękno. Interpretacja jego utworów oznacza mozolną, ale i fascynującą wędrówką przez świat literatury, historii, religii czy sztuki. To twórczość stawiająca przed czytelnikiem zadania i cele wymagające wyżyn moralnego heroizmu. Pani Iwona z wielką pasją przybliżyła zebranym postać tego wybitnego, ale przecież tak często nierozumianego poety. Dokonała niełatwego wyboru i przygotowała kilkanaście wierszy, abyśmy mogli o nich porozmawiać. Mieliśmy też okazję wysłuchać głosu samego Zbigniewa Herberta czytającego swoje utwory oraz Przemysława Gintrowskiego wykonującego piosenki skomponowane do tych wierszy. Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej analizy wersów „Przesłania Pana Cogito”. Pojawiła się mnogość różnych skojarzeń i wyjaśnień. Każdy z obecnych inaczej rozumiał i tłumaczył słowa poety. Jedno jest pewne. Pani Iwonie udało się rozbudzić zainteresowanie, a może nawet fascynację Herbertem. A to zapewne skłoni do sięgnięcia po tomik jego wierszy.