Lekcje, warsztaty, spotkania – XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Jak co roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy wzięła udział w Tygodniu Bibliotek. Tym razem odbywał się on pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA od 8 do 15 maja. Szereg lekcji bibliotecznych i ciekawych spotkań uświetniły ten czas. W progi biblioteki zawitały zarówno dzieci, młodzież jak i seniorzy. 8 maja w nawiązaniu do ustanowionego przez Sejm RP i obchodzonego właśnie Roku Zbigniewa Herberta Biblioteka Łapy zorganizowała spotkanie pt.: „Przesłanie Pana Herberta…”. Prowadząca, Pani Iwona Jaźwińska, z wielką pasją przybliżyła zebranym postać tego wybitnego, ale przecież tak często nierozumianego poety. Przygotowała kilkanaście wierszy, abyśmy mogli o nich porozmawiać. Mieliśmy też okazję wysłuchać głosu samego Zbigniewa Herberta czytającego swoje utwory oraz Przemysława Gintrowskiego wykonującego piosenki skomponowane do tych wierszy. Pani Iwonie udało się rozbudzić zainteresowanie, a może nawet fascynację Herbertem. A to zapewne skłoni do sięgnięcia po tomik jego wierszy. W XV Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek przeprowadziliśmy wiele spotkań z młodzieżą. W ramach lekcji bibliotecznych poruszyliśmy tematy związane z 100-leciem Niepodległości Polski. Zaproszeni uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą cenzurze w PRL-u. Młodzież zapoznała się z tym trudnym okresem w Polsce dla wolności słowa i mogła docenić dzisiejszą swobodę wypowiedzi i tworzenia. Aktywnie brała również udział w przygotowanym przez nas quizie ,,Co wiesz o Józefie Piłsudskim?”. Quiz był okazją do zapoznania się z najciekawszymi faktami z życia Marszałka oraz jego związku z naszym miastem. Uczestnicy świetnie poradzili sobie a najaktywniejsi z nich otrzymali nagrody. Podczas pobytu w bibliotece uczniowie obejrzeli wystawę okolicznościową ,,Polskie symbole narodowe”. Tydzień bibliotek miał na celu podkreślanie roli czytania i samych bibliotek w edukacji i jakości życia, a także uświadomienie wagi zawodu bibliotekarza oraz zainteresowanie książką większego grona odbiorców. Cieszymy się, że podczas tego okresu odwiedziło nas tak dużo osób. Zapraszamy za rok!